Olajšanje za morjeplovce
Letošnji 1. januar 2023 bo v marsičem zaznamoval sobivanje ljudi, ki jih je sedaj povezovalo Jadransko morje, a jih je ločevala državna meja. Hrvaška ne bo prevzela le evra, isti dan bo vstopila tudi v schengensko območje, s tem pa se bo nadzor z dela kopenskih meja R Slovenije, ki mejijo na R Hrvaško, prestavil k južni sosedi na zunanje meje schengenskega območja.
Spremenil pa se bo tudi režim vstopa čolnov in jaht v R Hrvaško, ki plujejo pod zastavo članic držav EU. Ta bo popolnoma poenostavljen oziroma bodo odpravljene vse dosedanje uredbe v zvezi s prijavo in odjavo prihoda. To velja tudi za plovila, ki plujejo pod zastavami tretjih držav. Posadke teh plovil v primeru, da v Hrvaško prispejo iz pristanišča ali odidejo v pristanišče schengenskega območja, četudi vanj ne priplujejo skozi mednarodne vode, ne bodo več predmet nadzora meje, in bodo smele vstopiti v pristanišče, ki ni pomorski mejni prehod, razen v primeru ugotovljenega verjetnega tveganja.
V praksi pomeni, da boste lahko odpluli iz Portoroža proti Hrvaški brez odjave plovila v Piranu in prijave v hrvaški kapitaniji in obratno. Še naprej pa ostajajo v veljavi vse pristojbine za varnost plovbe in plačilo turistične takse.
Zelo verjetno bodo ukinjeni tudi nekateri stalni in sezonski pomorski mejni prehodi, kot so ACI Marina Umag, Novigrad (Istra), Rovinj, Sali in Božava (Dugi otok), Primošten, Hvar in Stari grad na Hvaru, Komiža (Vis), Vela Luka (Korčula), ostali pa bodo: Umag, Pulj, Mali Lošinj, Reka, Raša-Bršica, Zadar, Šibenik, Split, Dubrovnik, Vis (Vis), Ubli (Lastovo) in Cavtat.
Mirno morje tudi v letu 2023!