Krajinski park Debeli rtič
Med trinajstimi sredozemskimi naravnimi območji, ki so prejela trajnostni znak INHERITURA, je tudi krajinski park Debeli rtič. Pobuda s skupnimi turističnimi potmi združuje naravne parke, ki se zavzemajo za vrednotenje naravne in kulturne dediščine ter razvoj trajnostnega turizma. Projekt INHERIT sicer zajema obalna območja trinajstih držav partneric na severni obali bazena Sredozemskega morja: Albanije, Bosne in Hercegovine, Cipra, Črne gore, Gibraltarja, Grčije, Francije, Hrvaške, Italije, Malte, Portugalske, Slovenije in Španije. Njegovo osnovno poslanstvo je trajnostno varovati in vrednotiti obalno in pomorsko naravno dediščino Sredozemlja, sofinanciran pa je iz programa sodelovanja Interreg Mediteran.
Poleg krajinskega parka Strunjan je tako Debeli rtič zdaj že druga slovenska destinacija v ugledni družbi, v kateri so tudi hrvaški Brioni in Mljet, podvodno mesto Pavlopetri-Elafonisos na grškem Peloponezu, parki v južni Franciji, Malti in sosednji Italiji.
Slovenija je partnerstvo v projektu poleg uvrstitve v sistem INHERITURA izkoristila še za en izjemno ambiciozen podvig: izdelan je bil najobsežnejši kataster suhozida na svetu! Na območju od Kopra do Postojne in Tolmina, v skupni površini 3.651 km2, je bilo uspešno popisanih kar 11.725 kilometrov suhozidov. Suhozid je oblikoval slovensko kraško in primorsko pokrajino in skupnostno življenje v njej. Od leta 2018 je veščina suhozidne gradnje, znanj in tehnik s skupnimi napori osmih držav vpisana na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva.