Podeljeno Veliko jadro
Jadralna zveza Slovenije vsako leto podeli Veliko jadro za življenjsko delo v jadranju. Ob okrogli obletnici jadralnega kluba Burja in 20 let po prvi olimpijski medalji, ki je pristala v vitrini tega legendarnega kluba, je prejemnik Velikega jadra za življenjsko delo v jadranju 2024 Stanislav Žbogar – Slavko.
Ime Stanislav Žbogar – Slavko v slovenskem prostoru že dolga leta povezujemo z jadranjem. Rojen leta 1946 na Banjiški planoti pri Novi Gorici se je z družino kmalu preselil v Izolo in kot še ne desetletni fant postal član JK Burja – ostalo je zgodovina. Že leto zatem je bil v Pulju razglašen za najmlajšega od 600 jadralcev na Brionski regati in dobil priznanje iz rok maršala Tita. Tedaj je jadral v najštevilčnejšem jadralnem razredu sloka ali snipe, po domače pa “bekačin”. S tekmovalnim jadranjem se je na jadrnicah sloka ter 470 potem aktivno ukvarjal več kot dvajset let. Leta 1959 je skupaj s Sašom Majeričem zmagal na tekmovanju za prehodni pokal Tomosa, ki je veljal za neuradno prvenstvo Slovenije, to pa je bil tudi prvi vidnejši dosežek JK Burja, ustanovljenega pet let pred tem. Ta dosežek sta ponovila trikrat zapored. Leta 1974 sta z Vojkom Grželjem zmagala na regati Zlato jadro Severnega Jadrana v razredu sloka, bila srebrna na državnem prvenstvu Jugoslavije v Splitu, dve leti kasneje pa na Sredozemskem prvenstvu dosegla 4. mesto ter dvignila tudi zmagovalni pokal na prestižni regati Coppa Barbanera v Trstu.
Še ko je aktivno jadral, je imel Slavko Žbogar vidno vlogo tudi pri vodenju športnih programov v klubu, ko pa je s tekmovanjem prenehal, se je delu v klubu lahko posvetil še bolj aktivno. Slovensko reprezentanco je vodil na več evropskih in svetovnih prvenstvih. Leta 1988 je kot del trenerske ekipe reprezentance sodeloval pri osvojitvi brona Petra Podunavca na evropskem prvenstvu za optimiste na Švedskem, leto kasneje pa s trenersko ekipo Jurico Tuniča popeljal do naslova evropskega prvaka. Slovensko reprezentanco je v vlogi trenerja spremljal tudi leta 1994, ko sta Jurica Tunič in Mitja Petrič osvojila naslov mladinskih svetovnih prvakov razreda 470. Leta 1998 je vodil ekipo optimistov na svetovnem prvenstvu na Portugalskem, kjer je Tina Čeligoj osvojila naslov svetovne prvakinje, ekipa Slovenije (Čeligoj, Nevečny, Furlanič, Žbogar) pa je osvojila 4. mesto. Tudi v naslednjih letih se je posvečal vodenju klubskega dela in organizaciji regat, med njimi tudi svetovnih in evropskih prvenstev. Aktivno se je posvetil tudi delu s sinom Vasilijem in ga kot vodja strokovne ekipe pripeljal do največjih uspehov, ki so bili kadarkoli zapisani v zgodovini slovenskega jadranja, do njegovih prvih olimpijskih iger v Sydneju tudi kot trener. Stanislav Žbogar, več kot deset let zapored predsednik JK Burja, si skupaj z vsemi aktivnimi člani kluba – po sedmih selitvah – za največji organizacijski uspeh pripisuje izgradnjo novega objekta JK Burja, ki že od leta 1988 ostaja na isti lokaciji. In še na en velik uspeh je posebej ponosen – na organizacijo svetovnega prvenstva leta 1992 za takrat olimpijski razred evropa, kar je bilo prvo svetovno prvenstvo v novoustanovljeni državi Sloveniji.
Slavko Žbogar je bil med letoma 2005 in 2009 predsednik Jadralne zveze Slovenije ter tudi tako prispeval k razvoju jadralnega športa v Sloveniji, deloval pa je tudi kot nacionalni jadralski sodnik. Še naprej ostaja povezan z jadranjem – sodeluje pri organizaciji velikih mednarodnih regat, nadaljuje delo z mladimi jadralci, jadranje si prizadeva vključiti v turistično ponudbo izolskega turizma ter seveda še naprej podpira vrhunski šport. Za njegove osebne dosežke v jadranju in predvsem za požrtvovalno, vseživljenjsko delo na področju razvoja jadranja v Sloveniji, se Slavku iskreno zahvaljujemo tudi v imenu JZS in mu izrekamo priznanje za življenjsko delo.
Priznanje mu je podelil predsednik Jadralne zveze Slovenije Samo Lozej.
Pripravila: Jakica Jesih, foto: Jakob Bužan