Daljša obala – večji pretovor kontejnerjev
Luka Koper; Podaljšana obala z novim priveznim mestom, ki so ga v Luki Koper poimenovali vez 7D, je le del obsežne investicije, saj v zaledju obale nadaljujejo z gradnjo skoraj 25.000 m2 velike površine za odlaganje kontejnerjev. Gradnja poteka na morju, zato je celotna konstrukcija podprta z jeklenimi piloti. Skupaj jih bo kar 770, s povprečno dolžino 65 metrov/ jekleni pilot. Nove skladiščne površine bodo nared predvidoma v prvem kvartalu naslednjega leta. Letna kapaciteta kontejnerskega terminala bo takrat znašala milijon in pol TEU. Vrednost celotne naložbe znaša 45,6 milijona evrov. Del sredstev zanjo so pridobili iz evropskega projekta NAPA4CORE.
»Kontejnerizacija blaga v svetovni trgovini je dosegla neslutene razsežnosti. Ladjarji gradijo vse večje ladje in temu se moramo pristanišča prilagajati. V nasprotnem primeru bi izpadli iz vseh pomembnejših blagovnih tokov. Zato je nova pridobitev, nov vez 7D, le začetek,« je pomen investicije potrdil predsednik uprave Luke Koper Dimitrij Zadel.
Glede na to, da že danes polovica vseh kontejnerjev, ki jih pretovorijo v Kopru (v letu 2020 skoraj milijon TEU), potuje po železnici, je prihodnji razvoj koprskega pristanišča v veliki meri odvisen od pravočasno zgrajene dodatne železniške povezave z zaledjem. Tako imenovani drugi tir bo v funkciji leta 2026, vendar država posodablja tudi ostale dele slovenskega železniškega omrežja. Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec je ob odprtju novega veza poudaril, da bodo na ministrstvu naredili vse, kar je v njihovi moči, za podporo razvojnim projektom Luke Koper, saj se bo s tem hitreje razvijala tudi slovenska logistika.
V Luki Koper so že naročili tudi dve novi kontejnerski dvigali razreda super post-panamax (dve že imajo), ki bosta prišli v koprsko luko konec prihodnjega leta. Poleg tega se bodo po letu 2022 lotili še izgradnje severnega dela prvega pomola, ki bo prav tako namenjen kontejnerjem. »Če upoštevamo, da je izgradnja drugega tira vredna milijardo evrov, potem je lažje razumeti drzno in ambiciozno strategijo Luke Koper, da do leta 2025 investira pol milijarde evrov in tako izkoristi povečane železniške kapacitete,« je poslovni strateški načrt povzel predsednik nadzornega sveta družbe Uroš Ilić.
Dejavnost pretovora kontejnerjev na prvem pomolu so v Luki Koper pričeli razvijati leta 1979, ko so zgradili prvih 150 m obale. Od takrat do danes je zadnje podaljšanje operativne obale že četrto po vrsti. Danes kontejnerska obala meri v dolžino skoraj 700 m, za pretovor pa uporabljajo 9 kontejnerskih dvigal, v naslednjem letu 11. V štirih desetletjih so na prvem pomolu pretovorili skoraj 12 milijonov kontejnerjev (TEU), od tega kar dve tretjini v zadnjih 10-ih letih. Po številu pretovorjenih kontejnerjev ima Luka Koper največji kontejnerski terminal v Jadranu.
Vir: Luka Koper, fotografija: arhiv eMORJE.com