Digitalni otok
Kulturna dediščina v digitalni preobleki
V časih, ko so potovanja precej omejena, ko je načrtovanje počitnic negotovo in pri marsikom ostaja v fazi sanjarjenja, se na Turističnem združenju Izola aktivno ukvarjamo s projektom digitalizacije izolske dediščine. V okviru projekta Izola – digitalni otok, ki ga omogoča Evropski sklad za regionalni razvoj in Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, bomo v digitalno preobleko oblekli izolsko kulturno in naravno dediščino. Izolsko naravno in kulturno bogastvo bo tako na ogled v spletni aplikaciji in bo uporabnikom omogočalo virtualno potovanje kot morda tudi edino možno, a obenem bo tudi vzpodbuda za obisk destinacije, ko se življenje ponovno postavi na normalno mesto.
Besedilo: T. Likar, TZ Izola, g.i.z.
Foto: Riiba, J. Ivančič
Izola se ponaša s turističnimi produkti, ki so aktualni celo leto in z njimi ugodi raznolikim profilom obiskovalcev. Poleg 8 raznolikih plaž in mnogih morskih doživetij ponuja tudi izkušnje, ki jih obiskovalec lahko doživi skozi celo leto. Eden izmed ključnih produktov poleg sonca, morja in kulinarike je nedvomno tudi bogata dediščina in mnoge izolske znamenitosti, ki bodo v okviru projekta doživele digitalno nadgradnjo.
Izola bo z digitalno predstavitvijo svoje raznolike dediščine, ki bo na ogled v spletni platformi, dosegla večjo prepoznavnost. Tovrstna predstavitev izolske dediščine bo obiskovalcem in uporabnikom približana na sodoben način, obenem pa bo na ravni Slovenije predstavljala del sistematičnega digitalnega registra dediščine, ki bo nastal kot rezultat projektov tudi drugih destinacij.
Vabljeni na digitalno raziskovanje
V Izoli najdemo mnoge zelo privlačne stavbe, najlepša pa je nedvomno palača Besenghi degli Ughi, ki je ena izmed enot, ki bo digitalno zajeta. Palača sodi med najbolje ohranjene poznobaročne arhitekturne spomenike na Slovenskem in med najlepše stavbe v Istri. Ni obiskovalca, ki med sprehajanjem po izolskih uličicah ne bi pogleda za trenutek spočil na turkiznih oknih in bogatem fasadnem okrasju. Danes je v prostorih palače sedež Glasbene šole, osrednja dvorana pa je namenjena poročnim obredom. Poleg slikovite zunanjosti bo digitalno zajeta tudi osrednja dvorana, kamor obiskovalci običajno ne morejo dostopati.
Ste vedeli, da se Izola ponaša z več arheološkimi najdišči? Najstarejše je datirano v čas prazgodovine in se nahaja v Kortah (Kaštelir), med Izolo in Koprom; ob obali najdemo ostanke rimskega pristanišča oziroma ribogojnice Viližan, v San Simonu pa si lahko ogledamo ostanke rimske vile, ki je nekdaj stala na več kot 2000 m². In prav arheološko najdišče San Simon bo tekom projekta Izola – digitalni otok zaživelo kot časovni stroj, ki bo obiskovalca popeljal kar 2000 let nazaj v čas Rimljanov. V spletni aplikaciji se boste lahko sprehodili po razkošni rimski vili, ki bo za potrebe projekta rekonstruirana s pomočjo že obstoječih materialov in novega digitalnega zajema vidnih ostankov le-te.
Doživetja za 365 dni
Poleg digitalnega sprehajanja po rimski vili v Simonovem zalivu boste lahko park tudi obiskali in si privoščili prave rimske jedi. Park je za obiskovalce običajno odprt med majem in septembrom in ponuja vodene oglede, ustvarjalne delavnice za otroke ter gosti manjše dogodke. Pestremu dogajanju pa se bo tekom projekta pridružila še izjemna kulinarična izkušnja, ki bo gostom omogočala doživetje rimskih jedi in pričarala utrip iz časa Rimljanov.
Rimska kulinarika v arheološkem parku
Rimska kulinarika v arheološkem parku bo tako eden izmed treh novo oblikovanih turističnih produktov, ki se bodo lahko tržili skozi celo leto in tako pripomogli k desezonalizaciji in motivaciji za obisk destinacije tudi izven poletne sezone, pomemben rezultat pa bo tudi večanje zadovoljstva gostov. Izkušnja, ki jo bomo ponudili, bo butična, primerna za manjše skupine.
Ker so poleg gurmanov pomembni obiskovalci Izole tudi družine z otroki, se bomo z oblikovanjem novih turističnih doživetij posebej posvetili tudi najmlajši publiki. Nadgradili bomo že obstoječe doživetje v Izolani – hiši morja, ki je posvečena ohranjanju ribiške tradicije mesta in dediščini ladjedelstva. Obstoječemu Muzejskemu detektivu, ki otroke popelje na iskanje skritega zaklada v Izolani, bomo dodali elemente obogatene resničnosti (AR). Obiskovalci bodo tako v muzeju našli spoj igre in obogatene resničnosti (AR), ki bo zgodovino mesta Izole ter njeno bogato ribiško, pomorsko in ladjedelsko tradicijo prikazala na zanimiv in inovativen način. Ravno ta spoj pa predstavlja inovativno novost na področju igrifikacije – igrivo vodeno pot doživetij z avdio-, video- in AR-vsebinami.
Izolana – hiša morja
V Izolani – hiši morja pa boste lahko priča še tretjemu doživetju oziroma produktu, ki bo nastal v projektu digitalizacije Izole. Z digitalno projekcijo, avdio in video efekti boste lahko priča digitalni pripovedi razvoja Izole iz otoka v polotok in stimulacijo Izole v prihodnosti. Potovanje po izolski zgodovini bo potekalo v mirnem okolju in bo obiskovalcem zagotavljalo posebno izkušnjo, ki bo umeščena na lokaciji, v kateri se že sedaj čuti utrip tradicije in preteklosti.
Z digitalizacijo in oblikovanjem novih turističnih produktov oziroma doživetij si želimo v Izolo privabiti tudi »high-value« gosta, ki bo na destinaciji doživel mnoge turistične produkte, v katere bo aktivno vključen, izkušnja pa bo avtentična in butična.