Luka Koper – zeleno pristanišče
Družba Luka Koper upravlja s pristaniščem, ki je z dveh strani obdano z naseljem – na eni strani s starim mestnim jedrom Kopra, na drugi pa z Ankaranom – v zaledju s Škocjanskim zatokom, ki je vključen v zaščitena območja pod Naturo 2000, navzven pa ga objema občutljiv morski ekosistem.
Specifična lega pristanišča
Zaradi takšne lege že vrsto let skrbi za izboljšanje kakovosti življenja in zmanjševanje vplivov na okolje, pri čemer skrbi tudi za poslovno uspešnost družbe in zadovoljstvo svojih zaposlenih. Vse aktivnosti na teh področjih so združili v enoten dokument, Strategijo družbene odgovornosti in trajnostnega razvoja ter si zastavili merljive cilje, ki jih bodo zasledovali tudi v prihodnje.
Poslovni uspeh
Pri določanju ključnih usmeritev trajnostnega razvoja izhajajo iz svojega poslanstva in vrednot ter konkurenčnosti storitev, ki jih namenjajo kupcem. Samo zadovoljni kupci so porok uspešnega poslovanja in razvoja, kar bo vodilo v nadaljnjo krepitev tržne pozicije Luke Koper med pristanišči.
Zaposleni kot kapital
Zaposleni so osrednji kapital Luke Koper. Usposobljeni in motivirani kadri so pogoj za uspešnost poslovanja in uresničevanje njihovih razvojnih načrtov. S svojim znanjem, energijo in delovno vnemo soustvarjajo prihodnost podjetja.
Zeleno pristanišče
Kot zeleno pristanišče si v Luki Koper postavljajo ambiciozne cilje, ki na več področjih presegajo predpisano zakonodajo, in uvajajo primere dobre prakse, ki so prepoznavne v mednarodnem okolju kot njihova konkurenčna prednost. Področje ravnanja z okoljem obravnavajo celovito. To pomeni, da je spremljanje in obvladovanje vplivov na okolje del njihovih rednih delovnih aktivnosti. Zaznane vplive spremljajo, merijo in ustrezno zmanjšujejo že pri izvoru nastanka.
Investicija v dobrososedske odnose
Družba se zaveda vplivov pristaniške dejavnosti na lokalno okolje. Zato družbeno odgovornost razumejo kot investicijo v dobre sosedske odnose, ki so temelj za nadaljnji razvoj družbe, pristanišča in infrastrukture. Kot zeleno pristanišče si prizadevajo uravnotežiti gospodarsko povpraševanje z okoljsko odgovornostjo in socialno angažiranostjo. Družbeno odgovornost torej razumejo široko, kjer je le mogoče tudi širše, kot to od njih zahteva zakonodaja. Cilj Luke Koper je doseči gospodarsko uspešnost, visoko zadovoljstvo strank, zaposlenih, družbenega okolja in drugih deležnikov ter ohranjati naravno ravnovesje.