V Kopru prvič privezali ladjo na LNG pogon
Minuli konec tedna so v Luki Koper privezali CMA CGM SCANDOLO, prvo ladjo na utekočinjen zemeljski plin, ki je kadarkoli priplula v pristanišče. Kontejnerska ladja francoskega ladjarja CMA CGM, s kapaciteto 15.000 TEU, predstavlja enega od korakov k bolj odgovornemu odnosu do okolja in postopnemu zmanjševanju emisij CO2. Ob tej priložnosti so ladjo obiskali član uprave Luke Koper Gregor Belič, vodja kontejnerskega terminala Gordan Ban in generalni direktor CMA CGM Adriatic Cluster Bine Štancar.
Ladja CMA CGM SCANDOLA je ena od 35 ladij v floti francoskega ladjarja, ki jih poganja utekočinjen zemeljski plin (LNG). Do leta 2028 naj bi število ladji, ki jih poganjajo razogljičena goriva, povečali na 120, s čimer bodo do 20 odstotkov znižali izpuste CO2 v primerjavi z ladjami na fosilna goriva.
Zelena poslovna odločitev je del zaveze, s katero želi ladjar do leta 2050 doseči neto ničelne emisije oziroma podnebno nevtralnost, že v letih pred tem pa v veliki meri zmanjšati izpuste emisij celotne logistične skupine. »Prihod ladje CMA CGM SCANDOLA izkazuje našo zavezo k znižanju ogljičnega odtisa in uveljavitvi okolju prijaznejših oblik transporta in logistike,« je ob tem izpostavil generalni direktor CMA CGM Adriatic Cluster Bine Štancar.
Uporaba utekočinjenega zemeljskega plina kot pogonsko gorivo v pomorskem prometu trenutno velja za eno najbolj perspektivnih in učinkovitih alternativnih energentov, ki pripomorejo k znižanju negativnih vplivov pomorskega transporta na okolje in ohranjanju kakovosti zraka. Z uporabo UZP goriva se pričakuje doseči do 99 odstotkov manj izpustov žveplovega oksida (SOx), 91 odstotkov manj izpustov trdih prašnih delcev PM in 92 odstotkov nižje izpuste dušikovih oksidov (NOx) tako v času plovbe, kot tudi v obliki lokalnih izpustov v času, ko je ladja privezana v pristanišču.
Vir in foto: arhiv Luka Koper