Tujerodne vrste v slo morju
Tujerodne vrste so eden izmed glavnih dejavnikov, ki vplivajo na spremembe biodiverzitete v Sredozemskem morju in širše. Tovrstne spremembe so znane tudi iz slovenskega dela Jadranskega morja.
Pred otokom Hvar so se ribiči pred dnevi ponovno srečali s smrtonosno tropsko levjo ribo (Pteriois miles), ki se nezadržno širi po Sredozemskem morju. V Jadranu so jo opazili že leta 2016. »Lion fish« je ena najbolj strupenih rib predvsem v tropskih morjih in hkrati tudi zelo invazivna. Če se človek nabode na njene strupene bodice, mu to lahko povzroči hude bolečine, bruhanje in probleme z dihanjem. Pojav te ribe povzroča zaskrbljenost med strokovnjaki, saj levja riba v Jadranskem in Sredozemskem morju nima naravnih sovražnikov, lahko pa negativno vpliva na lokalne ekosiseme, če se preveč razmnoži.
Vsled biodiverzitetnim spremembam so na NIB-u (Nacionalni inštitut za biologijo) prav danes organizirali srečanja in predstavili ugotovitve zbrane v okviru projekta »Spremljanje abundance in vrstne pestrosti tujerodnih vrst v slovenskem morju«. Podali so zadnje izsledke, ki se nanašajo na pojavljanje tujerodnih vrst v slovenskem morju, opredelili njihov status in poskušali ovrednotiti njihov morebiten vpliv na domorodne organizme in gospodarske dejavnosti v morju.
Foto: Manja Rogelja in facebook