Bretanski svetilnik La Jument
La Jument (»kobilica«) je ime svetilnika v severozahodnem delu Francije, v Bretaniji. Svetilnik je zgrajen na skali (ki se imenuje tudi La Jument) približno 300 metrov od obale otoka Ushat, ki označuje severozahodno točko celinske Francije. Na severu je tudi zelo drugačen svetilnik, ki je oddaljen približno 3 kilometre, svetilnik Nividic, o katerem bomo še pisali. Skupaj s svetilnikom Kreac’h predstavljajo tri najbolj znane svetilnike v regiji. La Jument je bil leta 2017 spoznan za zgodovinski spomenik.
Ta del obale Bretanije – zahodne obale Severne Francije – so mornarji vedno poznali kot viharno in nevarno območje. Ker je najbolj zahodna točka na kopnem, je močno vpeta v trgovanje z morjem, večkrat v letu pa doživi tudi silovito slabo vreme. Zaradi tega je območje skozi stoletja doživelo številne ladijske nesreče. Med letoma 1888 in 1904 je na tem področju potonilo kar enaintrideset ladij.
Načrti za gradnjo svetilnika na La Jumentu so se začeli ne dolgo po razbitju parnika, ki so ga zgradili v Glasgowu junija 1896. Nesreča je povzročila smrt okoli 250 ljudi. Gradbena dela je zasebno financiral premožni Francoz, ki je skoraj umrl v drugi ladijski nesreči. Gradnja se je začela leta 1904, vendar svetilnika zaradi pogosto zahtevnih razmer na morju ni bilo mogoče končati do leta 1911.
Svetilnik je postal znan leta 1989 skozi vrsto fotografij, ki jih je posnel Jean Guichard. V preteklem stoletju je svetilnik La Jument učinkovito povečal pomorsko varnost na tem območju, poznanem kot Mer d’Iroise ali Iroise Sea. Vendar pa vode ob zahodni obali Bretanje še vedno ostajajo eno najnevarnejših morij v Evropi, s pogostimi nevihtami, ogromnimi valovi in močnimi tokovi. Ena največjih neurij na Iroiznem morju se je zgodilo 21. decembra 1989. Fronta nizkega pritiska je prišla z Irske, s seboj pa je prinesla vetrove in ogromne valove, visoke od 20 do 30 metrov, ki so spektakularno strmoglavili proti svetilniku. Valovi so razbili spodnja okna svetilnika, odtrgali vhodna vrata, poplavili stolp in odplaknili pohištvo. Približno istočasno je bil fotograf Jean Guichard v Lorientu. Najel je helikopter za fotografiranje nevihte iz zraka. Guichard je kljub izjemno nevarnim razmeram letenja želel preleteti Iroisko morje.
Helikopter je prišel do La Jumenta in lebdel naokoli, da bi Guichard fotografiral valove, ki so razbijali svetilnik. Znotraj stolpa je Théodore Malgorn slišal helikopter in odšel ven, da bi videl, kaj se dogaja. Prav v tem trenutku se je velik val dvignil zadaj na svetilnik in Guichard je ujel svoj svetovno znani posnetek, ko se je val razbil ob stolpu. Malgorn je nenadoma dojel, da bo orjaški val zajel zgradbo.
V intervjuju je Malgorn dejal: »Če bi bil malo dlje od vrat, ne bi prišel nazaj v stolp in danes bi bil mrtev. Z morjem se ne gre igrati.«
Jean Guichard je leta 1989 dramatično nevihto fotografiral, posnetke pa leta 1991 poslal na natečaj ter si prislužili 2. mesto po izboru World press photo. La Jument se je pojavil v časopisih in revijah po vsem svetu, Guichard pa je objavil najbolje prodajano knjigo o svetilnikih in zbirko plakatov.
La Jumentov plakat se je prodal v nakladi več kot milijon izvodov, zaradi česar je bretonski svetilnik najbolj znan odtis svetilnika na svetu. Svetilniki v Bretanji so bili v zadnjih desetih letih avtomatizirani. La Jument od leta 1991 nima več svetilničarske posadke.
Vir: Prosta Wikipedia, foto: Jean Guichard