14. Rovinjska regata
Sončna junijska nedelja je na morju pred Rovinjem ponudila najlepšo mogočo kuliso tega priljubljenega turističnega istrskega mesta. Živopisna jadra tradicionalnih bark so se že 14. odslikavala v silhueto rovinjskega polotoka. Kar 37 ekip iz Italije, Slovenije, Avstrije in Hrvaške je jadralo na tradicionalni regati z latinskim in sošnim jadrom in drugimi tradicionalnimi plovili, ki jo pripravlja Ekomuzej Batana. Z dodanimi vsebinami s področja pomorske dediščine in ekologije je manifestacija ujela še hitrejši korak z izzivi časa.
Besedilo: Mitja Zupančič, fotografija: arhiv Ekomuzej Batana
Rovinjska batana
»Rovinjsko regato krasi zanesenjaštvo jadralcev,« je izjavil domačin Ermanno Turcinovich, ki je skupaj z Eniom Cherinom še enkrat zmagal v rovinjski kraljevski kategoriji batana, kateremu preprostemu ribiškemu čolnu ravnega dna je ta regata tudi v resnici posvečena.
Regata v kar desetih jadralnih razredih
Pomembno je sodelovati, hkrati pa omogočiti, da različna tradicionalna plovila, katerim je marsikdaj skupna le klasična gradnja iz lesa, tekmujejo v medsebojno čim bolj primerljivih razredih. Natančno deset jih je na rovinjski regati, tako da se vsak lastnik plovila zmore zvrstiti v primerno klaso glede na svoje plovilo. Alvise Benussi vodi regato že od samega začetka. Letos je bil še posebej ponosen na avstrijsko ekipo, ki je jadranje na jezeru Chiemsee v bližini Salzburga (Bavarsko morje) zamenjalo za modro morje pred Rovinjem. Pa tudi, da so si organizatorji sami zamislili, in v sodelovanju z LC Studijem iz lesa in epoksija ročno izdelali nagrade, kar je odlična popotnica za prihodnjo jubilejno 15. regato, Rovinj 2020.
Zmagovalci posameznih kategorij
Batana – Enio Cherin in Ermanno Turcinovich (Regina)
Kuter – Brun Antonac (Pia) SLO
Večji guc – Ivica Grbac (Don Cicio)
Manjši guc – Gianni Mohović (MD 511)
Gajeta – dvojica Brajković-Mušković (Nikka)
Dingy – Luka Pasić (Dingy)
Levt – Janez Šabec (Stari maček) SLO
Bragoc – Pietro Fabris (Mafalda)
Topo – Fabio Graziani (Spiumante)
Pasara – dvojica Tessitori-Sirotnjak (Juliana)
Posebnosti letošnje regate
Regata je bila prvič organizirana pod okriljem novega projekta ohranjanja in revitalizacije pomorske dediščine Arca Adriatica Interreg Italy – Croatia. S seboj je prinesla vsebinski zasuk dogodka proti ekološko naravnanim temam ter spoznavanju uporabe alternativnih energijskih virov, kamor se umešča predvsem vetrna energija. Iz tega naslova je bila postavljena tudi prva razstava »Wind of change«, katere praktična sporočilnost je bila zamenjava plastične embalaže na regati z biokompostingom.
Delavnice in predavanja
Spremljevalni program se je začel s številnimi zgodbami in legendami s hrvaških kamnitih zidanih svetilnikov, ki jih je interpretiral Jurica Gašpar, sicer tudi avtor knjige »Legende svjetla« in istoimenskega filma. Glede na to, da je Jurica sin svetilničarja in je svojo mladost preživel na svetilniku Sv. Ivan na pučini, je na najboljši mogoč način predstavil pomembnost poklica, ki se je v času avstro-ogrske monarhije enačila s poklicem zdravnika, učitelja in duhovnika.
Povorka pod jadri
Čar noči in luči z morja je približala še ena letošnja regatna novost, revijalna plovba batan in drugih tradicionalnih bark na morju, predno je sonce utonilo v njem. Večerni dogodek pa je postregel z nerešljivo dilemo, kdaj so torej tradicionalne barke v morju pred Rovinjem lepše, podnevi ali v soju luči?
Uredništvo pripominja skladno z verzi znamenite rovinjske pesmi; Ni važno, kdaj jo gledaš, ona je lepa, še lepša, in najlepša, ko z dvignjenim jadrom jo gledaš s pomola.