Reševalna obleka, kot splav
Doživeti in preživeti brodolom je že samo po sebi travmatično dejanje. Skupina inženirjev iz Porto Rica je zato ustvarila reševalne obleke, ki delujejo kot splav, ščitijo pred podhladitvijo in omogočajo človeku preživetje tudi pri temperaturah, kot je na primer v Arktičnem oceanu.
Dosedanje certificirane obleke so bile namenjene zaščiti pred podhladitvijo do 6 ur v vodi, katere temperatura je imela 2 stopinji Celzija, pod pogojem, da ni bilo vetra in valov. Inovativna obleka, popularno imenovana Artic 10+, se po mnenju oblikovalcev z lahkoto lahko upira takšnim pogojem.
Obleka je večplastna in ognjevarna skozi vse tri plasti. Oblikovana je tako, da brodolomcu omogoča lažjo plovnost in boljšo zaščito telesne temperature. Veter in valovi ji praktično ne morejo do živega. Reševalna obleka je zasnovana na način, da se oseba lahko v njej tudi prehranjuje, konzumira tekočino in spi ter opravlja druge življenjske potrebe.
Artic 10+ je sestavljen iz treh plasti, ki so vse popolnoma ognjevarna. Poleg tega je zunanji sloj odporen na obrabo, srednja plast je vodotesna in omogoča boljšo plovnost brodolomcu v obleki, tretja plast pa nudi popolno toplotno zaščito. Obleka ima visok nivo plovnosti, kar ponesrečeni osebi omogoča, da plava nad vodo, kar predstavlja dodatno zaščito pred podhladitvijo.
Oblikovalci trdijo, da ta obleka zagotavlja varnost do 12 ur na odprtem morju, vendar je to obdobje lahko tudi daljše. Reševalna obleka je namenjena znanstvenikom in potnikom v ladijskem prevozu.
Vir: morski.hr, foto: White Glacier