V Izolani–hiši morja domuje restavrirana pasara
Zavod ZAR – Zasebni zavod za konservatorsko in restavratorsko dejavnost s sedežem v Izoli je restavriral in konserviral plovilo pasara, ki je bila zgrajena leta 1956 v izolskem škveru ob današnji gostinski šoli.
Vir: Zavod ZAR, uredil M. Zupančič, foto: arhiv eMORJE.com
Konservatorsko – restavratorska dela je opravil zasebni Zavod ZAR, pod budnim očesom akademske restavratorke Kristine Zadnik Sinožič. Konservatorsko restavratorsko ekipo so sestavljali: Kristina Zadnik Sinožič, Eva Drašak, Mateja Grošelj na strani konservatorjev ter Tomi Sinožič, Gregor Pižent in Kristjan Kerin, kot restavratorji.
Nekoč je bila pasara, kot del Delamarisove flote, spremljevalni čoln ribiške ladje Biser, kasneje pa last priznane ribiške družine Pugliese. Danes je v lasti Društva starih bark Izola, hkrati pa razstavni eksponat s katerim upravlja Izolana–hiša morja.
Celotni delovni proces je potekal skladno s konservatorsko – restavratorskimi načeli, sočasno pa se je delovna ekipa skušala držati tudi načina dela, ki ga uporabljajo v ladjedelništvu. Plovilo je prezentirano s konserviranim levim bokom, kjer je lepo viden tudi obseg poškodb. Desni bok je restavriran in predstavlja postopno gradnjo plovila, kjer lahko vidimo rebra, pas z oplato in predivom, pas z reparaturno maso in temeljno barvo, nato pa še pas s končnim barvnim nanosom.
Pasara (spremljevalni čoln ladje Biser)
Škver – Riba Izola
Leto izgradnje: 1956
Dolžina: 6,2 m
Širina: 2,1 m
Višina: 1 m
Med delovnim procesom so bili odstranjeni stari premazi in razpadajoči kovinski delci. Plovilo je delovna ekipa zaradi prenosa iz prejšnje lokacije in vnosa v zgornje muzejske prostore bila primorana v celoti razstaviti. Stari mojstri so za spoje sicer uporabili kovane žeblje, restavratorji pa so zaradi kasnejših mogočih premikov eksponata dele med seboj vijačili. Med posamezne dele oplate je bilo s tehniko »kalafatanja« za zatesnitev špranj vstavljeno konopljino predivo. Poškodovane in trhle delo so utrdili in deloma nadomestili z novim lesom. Podvodni del je pobarvan z oranžno barvo, ki predstavlja minij. Retuša je izvedena po celotnem plovilu, lokalno tudi na konserviranem predelu, z namenom poenotenja barvnega tona lesa. V sklepni fazi je bil les v celoti zaščiten s premazom.
Pasari sta dodani luči, repliki originala, narejeni iz pocinkane pločevine. Vgrajeni žarnici oddajata toplo svetlobo, s tem pa v prostor vneseta brezčasnost in starodobnost.