Cruiserski turizem
Cruiserski turizem
Meseca maja leta 2016 je iz pristanišča v Southamptonu na svojo krstno plovbo odplula 362 m dolga in 71 m visoka turistična ladja Harmony of the Seas. Na krov lahko sprejme 6.780 potnikov, s 363.000 litrov porabljenega goriva na dan pa je tudi velika onesnaževalka okolja. Na njeno pot jo je pospremilo kar 70.000 navdušencev, ki so občudovali to morsko čudo, ne zavedajoč se negativnih vplivov na ekosistem.
Vpliv cruiserjev na okolje
Njen lastnik je ameriška družba Royal Caribbean. Ženejo jo trije 16-cilindrski motorji, ob polni moči porabi 5.200 litrov dieselskega goriva na uro. Četudi morajo v bližini nekaterih evropskih obal uporabljati dieselsko gorivo z ultra nizkimi vsebnostmi žvepla, je to še vedno stokrat slabše kot tisto pri osebnih avtomobilih, hkrati pa ne uporabljajo elektrike z obale, kam odložijo smeti, pa praktično ni mogoče nadzorovati. Tako velika ladja izpusti v ozračje približno toliko žvepla kot nekaj milijonov avtomobilov, in več dušikovega monoksida kot celoten promet srednje velikega mesta.
Priljubljeni destinaciji sta Karibi in Sredozemlje
Zato je ob razmahu cruiserskega turizma tudi pri nas logično, da smo povprašali, kaj pomenijo prihodi cruiserjev v koprsko luko in koliko jih je na leto. Jana Tolja se z okoljsko problematiko žal ne ukvarja, na velike plavajoče hotele gleda le iz poslovne perspektive. Še najbolj jo prizadenejo vprašanja o zasebnem, sicer dobro ocenjenem dogodku na javnih površinah sredi Kopra, ki ga pripravljajo za goste s cruiserjev, kar pa je v resnici minorna težava, saj gre za vrhunski dogodek, ki zahteva le nekaj medsebojne tolerance in razumevanja na že pregovorno pregreti politično lokalni koprski sceni.
Beneška laguna
Medtem pa v Benetkah poteka civilna iniciativa za prepoved vplutja cruiserjev v beneško laguno, Dubrovnik je že omejil dnevno število prihodov, Boki Kotorski pa tudi zaradi njih grozi izbris iz seznama UNESC-ove kulturne dediščine. Kam torej plujemo v Kopru?
Cruiserji v koprski luki
Odgovarja Jana Tolja, svetovalka župana na mestni občini Koper – Capodistria, odgovorna tudi za razvoj potniškega turizma.
- Koliko cruiserjev bo letos priplulo v Koper?
Letos jih bo priplulo skupaj 69.
- Kakšne ladje so cruiserji?
Cruiserji so potniške ladje, kot jim tudi radi rečemo, plavajoči hoteli.
- Kateri ladjarji se najbolj pogosto odločajo za prihod v Koper?
V principu je to težko reči, ker so praktično vsi pomembni ladjarji imeli svoje potniške ladje v Kopru. Koper je namreč zanimivo potniško pristanišče za vse tiste, ki preko Dubrovnika plujejo v Benetke.
- Kako je mestna občina Koper pripravljena na sprejem velikih potniških ladij – plavajočih hotelov?
Če gledamo z vidika dobrodošlice, je prvi kontakt, ki ga ima gost z mestom, informacijska točka na PT, kjer si lahko gostje iz različnih jezikovnih področij poiščejo vse informacije o samem mestu, zaledju, obali in seveda celotni Sloveniji. Pri bolj številčnih potnikih na ladjah, tistih, ki presegajo 1500 turistov, jim dobrodošlico zaželi tudi manjša glasbena zasedba, ki popestri njihov prihod.
- Kakšen tip gostov prihaja v Koper?
Zelo različni, od starejše populacije, ki je še vedno največji del potnikov, ki prihaja k nam, do mladih družin.
- Kakšna so njihova pričakovanja?
Vedno več je potnikov, ki poznajo našo državo in pridejo s točno določenim ciljem za ogled Lipice, Postojnske jame, Bleda in Ljubljane, do zelo specifičnih želja, kot so vinske in kulinarične ture.
- Kaliko časa se v povprečju ladja zadrži na destinaciji?
Zaenkrat je njihov postanek v glavnem dnevni, nekje med 8. uro zjutraj do poznega popoldneva, nekatere ostanejo do 23. ure, v vsakem primeru pa en dan.
- Na ladjah je ponudba »all inclusive«. Koliko sploh potroši turist, ko z ladje stopi na kopno?
To je sicer dobro vprašanje za trgovce, ki bi znali na to veliko bolj konkretno odgovoriti. Naredili smo anketo o potrošnji potnikov v letu 2014 in ugotovili, da na naši destinaciji porabijo povprečno 75 €, vendar lahko z gotovostjo trdim, da je poraba v zadnjih letih porastla in se giblje okrog 90 €.
- Azamazing je produkt, ki ga ponujate ladijskim obiskovalcem. Za kakšen dogodek gre?
To je poseben večer, ki ga ladjar, v tem primeru Azamara club Cruise, podarja svojim najboljšim in najbolj zvestim potnikom. Za tovrstno prireditev, ki jo ladjar v celoti plača lokalnemu organizatorju, se poteguje ogromno potniških pristanišč na svetu. Z agencijo Atlass Express smo se dobra štiri leta trudili, da so nas uvrstili na listo in šele po ogledu destinacije smo dobili v Kopru možnost, da se pri organizaciji prireditve izkažemo.
- Na srečanju ladjarjev na Floridi je bil Azamazing spoznan kot vrhunski dogodek, doma pa spet polarizira mnenja.
V lanskem letu smo za sezono 2017 dobili priznanje za najvišje uvrščeno, po točkovanju potnikov seveda, Azamazing prireditev med 70 destinacijami v 30 državah. Prav tako smo v letošnjem letu za sezono 2018 dobili priznanje, saj sta 2 od 3 izvedenih Azamazingov dobila najvišje možne točke. In tudi letošnja je prva po točkovanju (zaenkrat). O tem bi znal veliko več povedati Janez Maček, ki je nosilec tega projekta, MOK je partner pri tem, večinski delež pa ima Atlass Express.
- Kdo je v resnici »lastnik« tega dogodka?
Kot zgoraj omenjeno Atlass Express, MOK pa soorganizator v manjšinskem deležu.
- Statistično gledano število prihodov cruiserjev v Koper ne narašča, celo upada. Kaj je razlog?
To ne drž. Letos je druga najboljša sezona od leta 2011 naprej.
- V Kopru imate novo občinsko upravo. Kakšni so njeni pogledi na razvoj t. i. cruiserskega turizma?
Tudi nova občinska struktura to podpira, tako direktorica občinske uprave, ki je pred tem vodila Turistično organizacijo Koper, Tamara Kozlovič, enako župan Aleš Bržan.
- Koliko dodatnega onesnaženja prinašajo cruiserji v koprski pristan?
Vprašanje, na katerega ne znam odgovoriti. Zagotovo so tudi potniške ladje onesnaževalci, a merjenja onesnaženosti MO Koper ne izvaja, to je stvar Luke Koper.
- Kakšno je sodelovanje z Luko Koper?
Odlično.
- Ali je pravilno in sploh dopustno, da se v času dogodka zapre za občo javnost javna površina, kot je osrednji koprski trg, za v bistvu zasebni dogodek?
Zakaj, a koncert, ki je tudi velikokrat organiziran na trgu, to ni?
- Kam in do kod naprej s cruiserji?
Že nekaj let se trudimo za zelo enakomerno porazdeljen prihod ladij v Koper, sezono želimo razširiti čez celo leto in to nam dobro uspeva, saj sezone prihodov začenjamo že zelo zgodaj spomladi in zaključujemo v decembru. Glede na to, da priveznih mest za potniške ladje ni veliko na voljo, izjemoma imamo dve, zelo redko tri ladje, je razvoj tega segmenta turizma uravnotežen. Enako je s potniki, saj se jih precej odpravi na organizirane izlete z avtobusi, tako da ni nikoli prevelike gneče po mestu.