Leto 3/ št. 35; Navtika kot priložnost
Največji mednarodni sejem v Hrvaški, nedavni Biograd Boat Show, je bil eden redkih sejmov v tem delu sveta, ki je kljub koronavirusni zdravstveni krizi odprl svoja vrata.
V Biogradski marini Kornati se je predstavilo kar 240 razstavljavcev iz Italije, Slovenije, Nemčije, Avstrije, Poljske in Češke. Organizatorji so običajnemu sejemskemu urniku dodali dodaten dan, skupaj torej pet dni, da bi lahko vsi zainteresirani obiskali navtično prireditev in v popolnosti za obisk sejma izkoristili tudi konec tedna.
Kljub temu da je bil sejem organiziran na prostem in da ga je obiskalo veliko število ljudi, ki so v covidnem letu željni dogodkov, nihče ne more vedeti, ali je bilo vse v redu in skladno z epidemiološkimi ukrepi, ali pa se bo ta sejem vpisal tudi v neslavno statistiko novih središč okužbe. A to sedaj ni več pomembno. Novi ukrepi so v državi, v kateri je turizem v najširšem pomenu besede pač preživetvena nuja, začeli veljati s ponedeljkom, dan po sejmu. Glede na zadnje aktualno sporočilo organizatorjev, pa je bil sejem celo “corona free”, za kar jih čestitam.
Na drugi strani meje pa smo Slovenci gledali proti morju in se soočali s strogimi ukrepi za omejitev širjenja virusa. Ker nam manjka osebne odgovornosti, smo pač morali privzeti politično zapovedane omejitve, tudi te, da gremo lahko preko meje proti morju iz nuje in vzdrževalnih potreb, nikakor pa ne zaradi turizma in kakovosti življenja.
Še več, skoraj bogokletno je bilo poročati s tega dogodka, že tako nepravično tajkunizirano navtiko in slabšalni pogled na ljudi, ki aktivno živijo z morjem, smo v splošni javnosti še »poboljšali« – poslabšali s poročanjem s sejma, medtem ko je narod že bil vkopan v samoizolaciji.
Podobne izkušnje smo imeli tudi v času visokega poletja in dopustov. Dopustniška opereta je komična in v resnici spominja na farso, sicer pa je imela eno samo dejanje in je doživela svoj labodji spev v skromnem mesecu dni, a takrat se je živelo in veseljačilo kot v najboljših časih. Korona party ladje so vozile v Kornate, mestne plaže so bile nabite s kopalci, napolnila so se sidrišča, za trenutek so ljudje pozabili na nevidno pretečo nevarnost in se tudi spozabili. Na koncu pa smo spet bili Slovenci tisti, ki smo menda po velikem prazniku sredi avgusta uničili sezono in odšli z Jadrana. Hrvaška politika pa je zamižala na obe očesi in zavestno tolerirala neupoštevanje priporočil zdravstvene stroke, vse za dobiček. Denar je pač vladar, večji od človeka, ki je bil v smislu ekonomskih iztržkov pripoznan kot blaga kolateralna škoda.
Sprememba režima pri prehajanju meje je udarila tudi v navtiko. Čarterski turizem, ki je bil pozno zagnan in je v nekaj kratkih tednih vzcvetel kot v najboljših časih, je bil spet v »nock outu«. Čarterska sezona, ki bi sicer lahko trajala še najmanj dva meseca in se potegnila v indijansko jesen, pa končana. Prišle so regije, zelene in rdeče, kasneje tudi oranžne, a prepozno.
Kljub temu pa so se številne destinacije pohvalile z rekordnim izplenom vsaj v juliju in avgustu. Treba jim je verjeti, da je glavno vlogo imel domači gost, dvom o uspehu ali pa zastarelem sistemu organiziranja turističnih združenj pa puščajo prazne blagajne, in to celo takoj po končani sezoni.
V navtiki je precej drugače. Po dostopnih podatkih naše južne sosede, ki je navtična velesila, je bila zasedenost marinskih kapacitet v obdobju 1−8 za 4 % manjša glede na predhodno leto. Cena priveza naj bi se realno znižala za 23 %, skupni prihodki pa so padli za 16 %, kar pa panogo umeščajo na vrh tistih, ki jih je covid le oplazil.
Navtika je način življenja, dojemanja sveta in želja po svobodi, prav takšno je življenje pod jadri. Menda se pripravljajo sistemski ukrepi, ki bodo navtiko še bolj popularizirali in približali človeku. V tem smislu na Hrvaškem potekajo poglobljene debate o znižanju PDV-a v navtiki, pa tudi o podaljšanju koncesij in dogovorov s koncesionarji.
V tem primeru ne velja graditi na brezglavi številčnosti in neobvladljivi masi, kar se že dogaja in je še posebno nevaren pojav prav na morju. Morda pa bo prav covid ponudil nove priložnosti navtičnemu sektorju, ki naj ostane ponižen do morja in na varni strani za človeka.
Mitja Zupančič
odgovorni urednik