Imate plovilo registrirano v R Hrvaški?
V nekaterih kapitanijah in luški izpostavah enostavno ne vedo, kako bodo uspeli, skladno z novim pravilnikom, urediti vso potrebno dokumentacijo do konca koledarskega leta, saj so hrvaške meje trenutno zaprte. Nekatere kapitanije zahtevajo, da dokumentacijo z upravnimi koleki dostavite osebno, spet drugim jo lahko pošljete po pošti. Ne spreglejte, da bo ob uskladitvi plovnega dovoljenja glede na območje plovbe, potrebno zagotoviti tudi zahtevano obvezno opremo, ki je predpisana za posamezno plovilo glede na plovno območje.
Plovba v republiki Hrvaški
Kot smo že večkrat poročali, je Hrvaška 1. februarja 2020 sprejela nov pravilnik o plovilih, ki je usklajen s predpisi EU in prinaša številne spremembe pri registraciji plovil, pravilnik pa prinaša tudi nekaj novosti za zaščito in varovanje morja. Prva velika sprememba je že definicija pojmov.
Nov pravilnik o plovilih
Hrvaški del Jadrana je tisti, po katerem večinsko plujemo tudi Slovenci. Marsikdo pa ima tudi sicer svoje plovilo registrirano pod hrvaško zastavo. Posredujemo vam kratek pregled spremenjene hrvaške zakonodaje v zvezi z registracijo in rednimi tehničnimi pregledi za plovila, registrirana v Hrvaški. Vsa druga plovila plujejo pod pogoji države, v kateri so registrirana. Zanje veljajo le določila o plovbi na Hrvaškem, ki veljajo za vsa plovila, ne glede na zastavo. V to skupino sodijo predpisi o onesnaževanju morja, plovbi z vodnimi skuterji, kdo lahko upravlja s plovilom …
Definicija plovil
»Brod« je plovilo od 2,5 m do 15 m, ki je namenjeno plovbi po morju, na katerem sme pluti največ 12 oseb in ima skupno moč motorjev večjo od 5 kW. »Brodica« je tudi vodni skuter, ne glede na dolžino trupa. Jahta je plovni objekt za šport in rekreacijo za osebne ali gospodarske namene, z dolžino trupa več kot 15 m, in je namenjen za daljše bivanje na morju. Čoln pa je plovilo od 2,5 m do 20 m in je namenjeno plovbi po notranjih vodah.
Redni tehnični pregledi plovil
S tem pravilnikom je tudi v Hrvaški, skladno z uredbo EU, ukinjena trajna registracija plovila. Pri prvem vpisu ni treba več opravljati osnovnega pregleda. Plovila za osebne potrebe je treba tehnično pregledati vsakih 5 let – velja za plovila, daljša od 7 m in jih žene motor z močjo več kot 15 kW. Plovila za gospodarske namene bodo morala na tehnični pregled vsaki dve leti. Plovila od 2,5 do 7 m dolžine, katerih moč motorja ne presega 15 kW, pa bodo morala na pregled vsakih 10 let.
Časovni roki
Plovila, mlajša od 5 let, morajo na tehnični pregled do 21. decembra 2025, med 5-10 let do 31. decembra 2023, starejša od 10 let pa do konca leta 2021.
Kdo sme upravljati s plovilom?
Če je plovilo v zasebni lasti, mora biti na njem lastnik ali ožji družinski član, sicer pa tretja oseba z overovljenim pooblastilom. Če je plovilo v lasti podjetja, mora biti na plovilu zaposleni družbe ali pa tretja oseba z overovljenim pooblastilom.
Druge omejitve in uporaba varnostnega jopiča
Na plovilu do 2,5 m se smeta hkrati prevažati le dve osebi. Vsa plovila brez krova (napihljivi čolni in tisti s trdim dnom), ki lahko plujejo s hitrostjo, ki presega 20 vozlov, morajo biti opremljena z varnostno zapestnico za izklop pogonskega stroja. Vse osebe, ki plujejo na plovilih do 15 m in presegajo hitrost 20 vozlov, morajo imeti ves čas plovbe na sebi varnostne jopiče.
Področja plovbe
1 – mednarodna plovba po vseh morjih in vodah, ki so dostopne z morja, 2 – mednarodna plovba največ 20 nmi od najbližje obale kopnega ali otoka, 3 – mednarodna plovba z omejitvijo največ 12 nmi do najbližje obale kopnega ali otoka. V tej kategoriji obstajajo še razredi 3a, 3b in 3c. Področje plovbe 4 – zajema plovbo v lukah, zalivih, deltah rek in rekah, do koder so plovne z morske strani. Osebna plovila na jet pogon smejo pluti le v področju 3c (največ 1 nmi od obale kopnega ali otoka).
Preprečevanje onesnaževanja morja, fekalni tanki
Plovilo mora biti narejeno na način, da je onemogočeno izpuščanje škodljivih snovi v morje. Vse sanitarije na plovilu morajo biti priključene na rezervoar črnih vod ali na sistem za prečiščevanje. Plovila za rekreacijo morajo imeti standardni priključek, ki omogoča izčrpavanje fekalnih vodá iz plovila. Na ceveh odpadnih vod, ki se končajo v oplati plovila, morajo biti vgrajeni ventili za zapiranje. Plovila, grajena po 1. januarju 2006, morajo dosegati standard »Mala plovila« (sistem za zadrževanje sanitarnih vodá). Plovila, ki so bila zgrajena pred 1. januarjem 2006 in imajo toaleto, morajo namestiti zbiralnik fekalnih voda, s priključkom ali drugo možnostjo za izčrpavanje črnega tanka na kopnem, najkasneje do 31. decembra 2021.
Drugo
Detektorje ogljikovega monoksida morajo imeti vsa plovila, ki se uporabljajo za gospodarske namene in imajo v podpalubju bivalne prostore. Spremembe so tudi pri protipožarni zaščiti in namestitvi gasilnikov. Pravilnik definira tudi dolžnost obveščanja o pomorski nesreči. Pri smučanju na vodi pa je sedaj lahko na krovu le ena oseba, če je plovilo opremljeno z vzvratnim ogledalom.