Oranžno morje vzdolž zahodne Istre
Ob zahodni obali Istre so ljudje opazili zelo nenavaden, a skoraj periodičen pojav. Morje se je obarvalo v oranžno barvo, zato so se mnogi zbali, da gre za novo onesnaženje morja.
Najhuje je od Poreča do Banjol. Pojav se imenuje rdeča plima in je popolnoma naraven pojav, ki ga povzročajo morske alge vrste dinoflagellate Noctiluca scintilans. Prejšnji teden so zaposleni v Raziskovalnem centru morja Rovinj na morju opazili povečano kopičenje te vrste na odprtem morju, na istrske plaže pa so jo zanesli ugodni sunki vetra. Pojav oranžnega morja bo ostal nekaj dni, potem bo izginil.
Če imate priložnost, da se sprehodite ob morju ponoči, vrzite vanj kakšen kamenček, saj ta vrsta izloča pigment bioluminoscin, zato boste lahko opazili modrikaste luči v vodi med mehanskimi dražljaji. Čeprav je pojav naraven in ga je mogoče opaziti vsako pomlad. Letos je nekoliko intenzivnejši in se je pojavil prej, zaradi ugodnih meteoroloških razmer. Popolnoma izgine, ko je temperatura morja višja od 27 °C (tako trdijo mednarodne znanstvene raziskave). Ta vrsta alge sicer ni strupena in ima le malo vpliva na druge organizme v morju. Pri organski razgradnji sprošča amonijak, zato morje lahko neprijetno diši.
Vir: Center za raziskovanje morja Rovinj in morski.hr, foto: Tihana Knezoci/ CIM Rovinj