Mirine Fulfinum, bazilika in rimsko mesto
Gre za mornarsko, vzdolžno baziliko, v neposredni bližini mesta Omišalj na Krku, katere temeljna oblika je latinski križ. Ohranjena je do višine strehe in je edini ohranjeni sakralni objekt tega tipa, ne le na otoku Krku, temveč tudi po vsem hrvaškem primorju, po nekaterih virih je celo največji v Sredozemlju.
Kot izjemno zahteven in drag projekt je bila zgrajena bazilika, kot imperialna naložba, katere namen je bil dokazati moč takratnih vladarjev. S cerkvijo na ruševinah rimskega mesta Fulfinum se je začelo graditi novo krščansko mesto, četudi vseh skrivnosti strokovnjaki še niso razkrili. Lokalna tradicija povezuje cerkev z glagoljaško benediktinsko opatijo sv. Miklavža blizu Omišlja, ki so jo menihi zapustili v 15. stoletju. Okoli izjemno ohranjenih zidov te cerkve se je razvila pozno starinska nekropola. Grobnice-mavzoleji so bili le delno raziskani.
Danes se za te arheološke ostanke zgodnjekrščanskega kompleksa uporablja sinonim Mirina, kar je narečno ime za ruševine. V poletnih mesecih v Mirini organizirajo številne prireditve, ki prebudijo duh preteklosti in s tem obogatijo turistično ponudbo Občine Omišalj.
V zalivu Sepen je še eno dragoceno arhitekturno najdišče: na rodovitnih ravninah ob morju so ostanki starega rimskega mesta Fulfinum. Mesto je bilo ustvarjeno v začetku 1. stoletja, v času razpada Rimskega cesarstva. To je vojaško naselje, zatočišče dobro situiranih rimskih vojaških veteranov. Predpostavlja se, da je imel Fulfinum, kot vsako drugo rimsko mesto, premišljeno zasnovan ulični raster, forum, vodovod in vse mestne stavbe: tempelj, mestne vile, stanovanjske soseske, javne stavbe, terme, tržnico, pristanišče, prostorna skladišča, nekropole. Za enkrat ni natančnih podatkov, kdaj je bil Fulfinum zapuščen. Domneva se, da je mesto »obstajalo« od 300 do 500 let. Med zatonom starodavne civilizacije je bil Fulfinum verjetno ena prvih žrtev; spočeto kot mesto vrhunskega civilizacijskih dosegov, odprto in nežno, občutljivo na najmanjše vplive v standardu urbanega življenja, ki jo je prinašala negotovost pozne antike, je pozdravilo svoj zaton skupaj s svojim civilizacijskim ustvarjalcem. Mesto je bilo porušeno (le ponekod so ostanki obzidja višji od enega metra), uničena civilizacija, prebivalci pa so bili umaknjeni v romanizirano mesto Krk. Ostanke Fulfinuma je danes težko videti, ker so večinoma še pod zemljo, deloma pa pod morjem, ki je bilo nekoč dva metra nižje od današnjega nivoja morske gladine.
Vir: TZ Omišalj – Njivice, fotografija: arhiv eMORJE.com