Marina Punat v stalni skrbi za zaščito okolja
Zapisani rek v podnaslovu prispevka »Kolikor dajemo, toliko se nam vrača!« ima v našem življenju v glavnem pozitivno konotacijo in močno drži, dokler ne pridemo do okoljevarstvene tematike in odpadkov, saj velja, da več, kot jih odvržemo v okolje, več nam jih morje vrne. Sredozemlje ni več takšno, kot je nekoč bilo, z njim se spreminja tudi naš modri Jadran.
Otok Krk je pionir pri ločevanju nakopičenih odpadkov. S kakovostnim ločevanjem so na tem kvarnerskem otoku začeli že leta 2005. Po količini zbranih in ločenih odpadkov so sedaj v samem evropskem vrhu. Ločijo 55 % vsega pobranega odpada, smelo pa sledijo cilju, ko naj bi že leta 2022 uspeli ločiti kar 80 % vseh pobranih količin.
Marina Punat je ponosni partner projekta Eko otok Krk. Na področju marine se na desetih mestih nahajajo zabojniki za ločevanje odpadkov. Dodatno na štirih mestih pa še tisti, za posebno nevarne odpadke, kjer zbirajo odpadno olje, naoljeno embalažo, oljne filtre in naoljene krpe, posebne gobe za vpijanje vode in mulja iz ladijskih drenaž.
Včasih se na marine in skupaj z njimi tudi na navtike gleda, kot na onesnaževalce morja, dejstvo pa je, da je zaščita morja in okolja kolektivna odgovornost, tako lokalne skupnosti, gospodarskih subjektov, pa tudi gostov, ki bivajo na otoku, tako na kopnem, kakor tudi na plovilih. V Marini Punat prav posebno pozornost namenjajo preprečevanju onesnaženja morja v času izvajanja del, popravil in manipulacije s plovili, zato obstajajo v veljavi in praksi posebni protokoli, predpisi in sprejeti ukrepi, ki regulirajo njihovo dejavnost. Nenehna skrb za okolje je del njihove poslovne filozofije.
Poleg kopenskih aktivnosti, pa v Marini Punat redno skrbijo tudi za čiščenje podmorja, saj je to osnovno vodilo za uspešno poslovanje družbe v zadovoljstvo njihovih kupcev. Želje in napori za ohranitev okolja so bili prepoznani že pred 24. leti, ko je v Marini Punat prvič zavihrala Modra zastava, tudi prva podeljena v Hrvaški. Od takrat so jo v Marini Punat prejeli in dvignili vsako leto, letos torej že 24-ič.
Za doseganje še boljših rezultatov pri ohranjanju in zaščiti okolja zaposleni Marine Punat potrebujejo tudi vašo pomoč. Zato ločujte odpadke in jih odlagajte na ponujenih ekoloških točkah. Stare baterije vseh velikosti odložite v poseben zabojnik, ki ga boste našli v navtični trgovini. Zamenjajte plastične vrečke s platnenimi, v drenažo svojega plovila vgradite »bilge skimmer, ki vpija umazano morsko vodo in ostanke olja. Po predhodni rezervaciji izkoristite brezplačno praznjenje črnega tanka v Marini Punat, nenazadnje, napolnite vsaj eno modro vrečo (Blue Bag) z odpadki in pomagajte pri kolektivnem čiščenju morja ter obale. Modro vrečo lahko prevzamete v recepciji marine, napolnjeno pa odložite pri zabojnikih za odpadke. Za odvoz in recikliranje bodo poskrbeli zaposleni v Marini Punat.
PR sporočilo Marina Punat, fotografija: arhiv Marina Punat