Leto 7, št. 84; Kaj je Vendée Globe?
V nedeljo, 10. novembra, se je v Les Sables d’Olone pričelo najzahtevnejše in najbolj prestižno oceansko tekmovanje, Vendée Globe 2024 – solo regata okoli sveta brez postankov in brez pomoči. Na štartu se je zbralo 40 krmarjev s svojimi plovili, 16-metrskimi jadrnicami razreda IMOCA60. Prvič jo je leta 1989 organiziral Philippe Jeantot, od leta 1992 pa poteka na štiri leta. Ime je dobila po departmaju Vendée v Franciji, kjer se regata začne in konča. Vendée Globe velja za izjemen preizkus vzdržljivosti in jadralskega znanja. Če je do nedavnega VG veljala za skoraj izključno francosko tekmovanje, so se klenim Francozom letos pridružili še jadralci iz Anglije, Švice, Nemčije, Belgije, Nove Zelandije, Japonske, Madžarske in prvič tudi Kitajske.
Eden ključnih izzivov Vendée Globe je, da jadralci tekmujejo popolnoma sami brez zunanje pomoči. Tekmovanje vključuje jadralno pot okoli sveta, ki je dolga približno 24.000 navtičnih milj (cca 44.000 km). Jadralna ruta je določena precej enostavno: Rt Dobre nade in Rt Horn je potrebno pustiti na svoji levi in se vrniti na izhodiščno točko. Najhitrejši čas za omenjeno pot je postavil Armel Le Cléac’h, ki je leta 2016 dokončal tekmo v 74 dneh, 3 urah, 35 minutah in 46 sekundah. Tekmovalci se na svoji poti ne ustavljajo.
Vendée Globe ni le tekmovanje, temveč prava preizkušnja človeške vzdržljivosti, napredne tehnologije in jadralskih spretnosti. To je ena tistih redkih priložnosti, kjer se združijo ekstremni izzivi, strast do jadranja in neomajna odločnost, da bi premagali najzahtevnejše razmere na oceanih.
Na tekmovanju je posredno prisoten tudi ARSO. Med tekmovalci, ki veljajo za favorite, jih kar nekaj uporablja sistem za oddaljen izračun optimalnih poti Dorado, ki ga je na ARSO razvil Jure Jerman skupaj z ekipo navdušencev. Trenutno je med prvimi 10 tekmovalci polovica takih, ki vsakodnevno uporabljajo sistem za določanje optimalnih poti: Charlie Dalin (1), Yoann Richome (3), Thomas Ruyant (4), Sam Goodchild (6) in Nicolas Louven (7). Tekmovanje lahko spremljate na povezavi https://www.vendeeglobe.org/en/tracker, dnevno tudi v našem časopisu. Ne pozabimo, sistem Dorado sta med zadnjo preizkušnjo Vendée Globe 2020 uporabljala prvi in drugi iz zmagovalnega odra: Yannick Bestaven in Charlie Dalin.
Mitja Zupančič
Odgovorni urednik