Akvarij Pulj bogatejši za jadranske gole polže
Od 1. 12. 2020 je puljski akvarij bogatejši za sedem primerkov jadranskih golih polžev, ki jih je akvariju doniral podvodni fotograf Marinko Babić. Gre za vrsto Janolus cristatus, predstavnika jadranskih golih polžev Nudibranchia (lat. nudus – gol, gr. brankhia – škrge).
Očara zaradi številnih prosojnih in mehurjastih hrbtnih izrastkov, ki imajo svoje vrhove v barvnih niansah med belo in svetlo modro. Ker imajo veliko telesno površino zagotavljajo tudi stalno izmenjavo plinov. Goli polž živi od nekaj tednov do največ leta dni na okoli 25 m globine. Je dvospolnik brez možnosti samooploditve.
Sicer pa v puljskem akvariju deluje tudi Center za okrevanje morskih želv, ki je bil uradno registriran leta 2006, deluje pa že od leta 2001. Velja za prvi tovrstni center na vzhodni obali Jadrana. Deluje pod okriljem puljskega akvarija in zadruge Morski izobraževalni center Pulj (MOC Pulj), ki ju vodi dr. Milena Mičić.
Morske želve štejejo med najbolj ogrožene živalske vrste, zato so zaščitene s številnimi nacionalnimi in mednarodnimi predpisi. Zaradi naravne selekcije, pa tudi zaradi onesnaženosti morja in človeškega pohlepa, le vsaka tisoča želva uspe doseči odraslo dobo.
Center za okrevanje morskih želv v svojo dejavnost implementira tudi druge programe, med katerimi je bil tudi projekt Turtle Vet (2010–2012) od 2012 do 2016 pa je skupaj z MOC Pulj in še trinajstimi partnerji realiziral projekt NETCET – »Mreža za ohranjanje kitov in morskih sesalcev na Jadranu«. Projekt je bil financiran iz programa čezmejnega sodelovanja IPA. Leta 2018 pa so začeli z novimi programi, kot so »Turtle BIOME« in »MODRI PROJEKT«, kot doprinos razvoju programa ozaveščanja in učenja socialne mreže ljudi o odnosu do narave in živih bitij.
Prikaz spuščanja želve v morje – njeno naravno okolje in izdajanje tiskanih gradiv s poučnimi vsebinami so del programa stalnega izobraževanja ljudi, da bi bilo sobivanje z naravo, katere del je tudi človek, uspešnejše in v večji simbiozi. Za vse uspehe in prizadevanja je bila glavna nosilka in motor vseh programov, nosilka koncesije v 130 let stari avstro-ogrski utrdbi Verudela, kjer domuje puljski akvarij, z njim pa tudi Center za okrevanje morskih želv, dr. Milena Mičić, pred leti izbrana tudi za hrvaško osebnost leta. Velja pripomniti, da je svojo izobrazbo in znanstveni naziv pridobila na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani.
Puljski akvarij je poseben in se razlikuje od drugih tovrstnih ustanov prav po svojem edukativnem pristopu. Pravilno pot in usmeritev kaže letno več kot 150.000 zadovoljnih obiskovalcev, ki jim ta ustanova odstira nova obzorja sobivanja na Zemlji.
Navkljub strožjim ukrepom štaba Civilne zaščite, je v akvariju le nizka verjetnost okužbe s koronavirusom covid-19, zato ta ostaja odprt, enako, kot tudi drugi muzeji v R Hrvaški. Med delovnikom je puljski akvarij odprt od 9. do 16. ure, ob vikendih in praznikih pa od 9. do 17. ure.