Brusnik
Brusnik je nenaseljen ognjeniški otoček, ki se nahaja 1,8 morske milje jugovzhodno od otoka Sv. Andrija. Širok je 205 m, dolg 320 m in visok 30 m, dolžina obalnega pasu je 1,1 km.
Površina otoka znaša 4,9 ha, leta 1951 pa je bil zaradi svojih rastlinskih in živalskih vrst ter geoloških značilnosti razglašen za naravni spomenik. Brusnik je posut s kamenjem in skalami iz ognjeniškega konglomerata, ki jih je morje skozi tisočletja zgladilo in zabrisalo robove. Prav od teh kamnov, ki jih domačini imenujejo tudi nojeva jajca, je otoček dobil svoje ime.
Podmorski svet Brusnika je izredno zanimiv in bogat z ribami, ki najdejo svoje zavetje v številnih luknjah in prepredenih morskih kanalih, ki se končujejo kot jezerca na površju. Ta jezerca so včasih služila za naravne jastožere – bazene, kamor so ribiči v času ribičije do konca ribolova odlagali ulovljene jastoge.
Ob večjih plimah, ki jih v zimskih mesecih povzroča tudi dolgotrajno visoko valovanje morja, predvsem nevihtni jugo, se sinklinala, ki poteka po sredini otoka, napolni z vodo in razdeli otok na dva dela.
Brusnik predstavlja krhek ekosistem, ki je v zadnjih časih močno obremenjen z obiskom turistov, ki jih turistične ladje v času sezone dnevno dostavljajo na otok, ki ga je potrebno ohraniti v njegovi prvobitnosti. Zato naj še enkrat zapišemo, da se sivi obrušeni kamni (noetova jajca) NE SMEJO ODNAŠATI Z OTOKA, saj pripadajo Brusniku, in ga ohranjajo na pomorskih kartah!
Foto: Velimir Bešić & eMORJE.com