Mostovi povezujejo – most na Pelješac
Piše: Mitja Zupančič, foto: Danijel Cek in arhiv DSHP
Dolgo načrtovani most Pelješac bo preko tega polotoka povezal celotno hrvaško obalo, z njim pa bo sosednja država obšla dvakratni prehod meje skozi R Bosno in Hercegovino in povezala splitsko županijo z neretvansko-dubrovniško, je pred realizacijo. Zgrajen naj bi bil čez štiri leta, takrat pa se bo prav zaradi pelješkega mosta med evropske velikane gradbenega projektiranja za zmeraj vpisal tudi Slovenec Marjan Pipenbaher. Gradbeni inženir in glavni projektant mostu ima za seboj več kot 200 mostov. Doma je zaslovel s črnokalskim viaduktom, projektiral je tudi viadukt v Podgorici, sooblikovalec je bil idejne zasnove mostu v Beogradu. Skupaj s svojimi sodelavci pa se je v mednarodnih krogih uveljavil kot vrhunski projektant tehnološko zahtevnih mostov.
Pipenbaher zagovarja ne filigranski, ampak malo bolj robustni pristop pri projektiranju mostov, saj se je treba zavedati, da so mostovi izpostavljeni atmosferskim vplivom, soljenju, vetrovom, potresom, predvsem pa stalnim vibracijam in dinamičnim obremenitvam. Pipenbaher nenehno opozarja na utrujenost materialov in na nove robne pogoje dimenzioniranja zaradi spremenjene narava prometa in pritisnih mas, ki dnevno obremenjujejo mostove in so se v zadnjih letih popolnoma spremenile in povečale. Napoveduje tudi obnove in rušenje mostov v Nemčiji, pa tudi pri nas, kar nas čaka v bližnji prihodnosti, čez največ 15 let.
S pomočjo Društva slovensko-hrvaškega prijateljstva spoznajte Marjana Pipenbaherja in most Pelješac, zato povabljeni 7. novembra 2018 ob 18. uri v Kulturni center Janeza Trdine v Novo mesto na predstavitev projekta, ki je še kako pomemben za razvoj celotne regije.