Toni Vodišek na SP začel s tremi zmagami

V Haagu, na svetovnem prvenstvu olimpijskih razredov, je bilo v slovenskem taboru včeraj zelo veselo. Aktualni evropski in svetovni prvak v formuli kite, Toni Vodišek, je prvenstvo začel odlično. Od štirih regat je tri zmagal, zadnjo pa končal na tretjem mestu, in ta se mu zaenkrat briše.

S tem je v skupnem seštevku na drugem mestu za Singapurcem Maximilianom Maederjem, ki je včeraj prav tako osvojil tri zmage, v zadnji pa je bil mesto pred Tonijem – jadralca sta sicer jadrala v različnih skupinah. Na tretjem mestu je po prvem dnevu Italijan Riccardo Pianosi.

Tonijev trener in oče Rajko Vodišek sporoča: “To je bil dober dan svetovnega prvenstva. Pred nami je še ogromno regat. Ostajamo zbrani – fokusirani, poskušali bomo storiti vse, kar mislimo, da nam bi pomagalo do končnega uspeha. Hvala za pozitivne, dobre misli.”

The Hague, The Netherlands is hosting the 2023 Allianz Sailing World Championships from 11th to 20th August 2023. More than 1200 sailors from 80 nations are racing across ten Olympic sailing disciplines. Paris 2024 Olympic Sailing Competition places will be awarded as well as 10 World Championship medals
Credit: Sailing Energy / World Sailing. 14 August 2023.

Jadralci razreda ILCA 7 so imeli včeraj nekoliko manj jadralske sreče, zato pa toliko več toka, ki jim je onemogočil že starte, zato niso zaključili niti enega plova.

Dekleta razreda ILCA 6 so včeraj uspela odjadrati po dve regati v vsaki skupini na regatnem polju z med 8 in 11 vozli vetra. Zelo dobro je jadrala Lin Pletikos, ki je prvo regato končala na 28. mestu, drugo pa na odličnem 8. mestu v skupini, s tem pa je močno izboljšala tudi skupni rezultat, sedaj je na 67. mestu. Tudi naša mladinka Alenka Valenčič je jadra veliko bolje kot prejšnji dan, plova končala na 27. in 26. mestu, ter prav tako napredovala na 84. mesto.

S prvimi nastopi so včeraj začeli tudi jadralci v iQFOIL, v kateri nastopata Lina in Val Eržen. Dekleta žal niso uspela odvoziti nobene regate, fantje pa so odjadrali štiri. Val Eržen jih je končal na 29., 33., (39.) in 31. mestu in je po prvem dnevu na skupnem 78. mestu.
Igor Eržen: “Val je odpeljal štiri plove, pri Lini pa je ravno v njenem hitu zmanjkalo vetra in je bil prekinjen. Potem se ni več pobralo, šli smo čakat na obalo in po uri so končali. Verjetno bodo danes prve šle v vodo punce.”

Težke razmere so bile tudi na polju 470, kjer jadrata naša mladinca Martin Fras in Mija Škerlavaj. Včeraj so odjadrali peto regato kvalifikacij v vetru med 8 in 11 vozli. Slovenska mladinca sta jo končala na 27. mestu v skupini, s tem pa sta zaenkrat na skupnem 61. mestu. Takole povzemata svoje dosedanje jadranje: “Z rezultatom nisva zadovoljna, saj regat nisva odjadrala, kot sva si želela. Največje težave sta nam povzročala močan tok in starti.”

Danes se prvenstvo nadaljuje, ponovno bodo jadrali vsi naši jadralci.

Priložene fotografije: Sailing Energy / World Sailing