Ujeli zaščitenega morskega psa
Na družbenih omrežjih v ribiških krogih kroži fotografija ubitega morskega psa, domnevno ujetega pri otoku Krku. Na fotografiji oseba pozira v ribolovnem dežnem plašču, medtem ko je druga oseba nataknila čeljust mrtve živali.
Vir: morski.hr, besedilo: Jurica Gašpar, fotografija: Uradno glasilo, posnetek iz zaslona
Bakar, 9. 2. 2021
Glede na komentarje, ki so bili objavljeni k objavljeni fotografiji, je nekdo v Bakru poskušal prodati morskega psa, a ga je bilo težko sleči in razrezati, zato ga je preprosto vrgel stran.
“Sramota, dno dna. Človeška izprijenost in še kaj hujšega. Kakšni amaterji! Bolje, da ga izpustijo!” so bili le nekateri komentarji.
Več o tej vrsti je povedal priznani svetovni strokovnjak za morske pse in obraz National Geographica, Andrej Gajić.
Gre za pasjo volonjo, torej Hexanchus griseus (Bonnaterre, 1788), ki jo ponavadi najdemo v globokih vodah. Na Hrvaškem je strogo zaščitena v skladu z Navodilom o strogo zaščitenih vrstah (Uradni list 144/2013), je še povedal Gajić.
V skladu z zakonom je tisti, ki najde takšno žival dolžan obvestiti Državni zavod za varstvo narave o odkritju mrtve, poškodovane ali bolne strogo zaščitene živali preko obrazca za obvestilo ali po telefonu v 24 urah od trenutka najdbe.
Lovijo ga občasno, predvsem zato, ker se nahaja v globokih vodah in se le ponoči seli navpično za plenom v plitvejšo vodo (shelfe), pravi Gajić, ki po ocenah fotografije meni, da je bil primerek star 10 let, in je vprašljivo, ali je še spolno zrel, kar je odvisno od spola, ki pa ga s fotografije ni mogoče razbrati.
Poleg zaščite je treba pri tej vrsti upoštevati tudi uporabo, saj je meso lahko toksično, četudi ga včasih ljudje tudi zaužijejo. Njegova jetra so na primer smrtonosno strupena! Pri zastrupitvi se lahko pojavijo težave v trebuhu, ščemenje okoli ust, glavobol in kasneje mišična šibkost. V primeru resne zastrupitve lahko pride tudi do smrti, še opozarja Gajić.