V Lovranu obnovili kvarnerski guc »Maretin«
Maretin je ime popolnoma obnovljenega kvarnerskega guca, ki ga je leta 1945 v Kraljevici zgradil ladjedelski mojster Tomo Bobuš.
To, kar za velik del zahodne Istre predstavlja batana, na vzhodni obali polotoka in v mnogih mandračih južne Istre in Kvarnerja, torej tam, kjer je morje bolj globoko, predstavlja guc. Zaradi razširjenosti in uspešnosti se je skozi zgodovino guc razvil v več različnih tipov, na Jadranu vsaj deset, v Sredozemlju pa jih poznamo še najmanj enkrat toliko.
Po poročanju kolegov iz reškega Novega lista tokratna obnovljena lesena barka v dolžino trupa meri 4,75 metra, širino 1,55 metra in ima ugrez 0,3 metra. Za obnovo so porabili več kot 700 delovnih ur.
Popolnoma obnovljeni kvarnerski guc je vitkih linij, prvotno zgrajen za veslanje. Svojo zgodbo začel na območju Vinodolskega kanala, kjer so ga večinoma uporabljali za obalni ribolov in rekreacijo, nato pa jo je v Crikvenici kupila sedanja lastnica Ivanka Mladenić iz Viskova. Po zaslugi projekta Arca Adriatica in pridobljenih evropskih sredstev ter enoletnega dela ladjedelskega mojstra Sebastiana Superine in izvajalca Željka Petričića iz podjetja Navis Nautica je bilo obnovljenih in zamenjanih – s tradicionalnimi materiali – več kot 90 odstotkov plovila. V obnovo je bilo vloženih preko 700 delovnih ur, v celoti je bila zamenjana kobilica, manjši del reber, oplata, izdelano je bilo novo krmilo, obnovljen je bil jambor …
Lovranska lantina je tako uspešno obnovila že drugo tradicionalno plovilo. Uspešno dokončanje projekta pripisujejo sodelovanju Lovranskega društva Naš Lovran – odsek Lovranska lantina, ki se je prijavilo na razpis, tega pa je objavila županija. Za namene rekonstrukcije in obnove je društvo prejelo sredstva v višini 75.000 HRK.
“Tudi ta guc je dragocen primer obnovljene tradicionalne jadrnice, ki se bo uporabljala za revijalna jadranja na festivalih morja in regatah tradicionalnih čolnov po celotnem Kvarnerju in širše. Obnovljeni kvarnerski guc je bila rekonstruiran v Lovranu s pomočjo sredstev EU in na pobudo CRP. Skozi program Mala barka 2 je bila že prej obnovljena tudi pasara “Julijana”, ki je sedaj v lasti lovranskega društva, enako, kot kvarnerski guc “Maretin”, je še povedal Ivica grbac, predsednik Lovranske zveze.
Danes je v lovranskem pristanišču obnovljenih kar 15 tradicionalnih plovil. To je predvsem posledica zasebnih prizadevanj lastnikov čolnov za ohranitev tradicionalnega ladjedelstva na tem področju. »Projekti Mala barka 1, Mala barka 2 in Arca Adriatica, so se izkazali za izjemno sprejete, zanimanje za obnovo lesenih čolnov obstaja, vendar pa so razmere danes, v časih pandemije, izjemno težke,« še pravijo v lovranskem združenju. Za zdaj še vedno ni znano, ali bo v bližnji prihodnosti mogoče zagotoviti nekaj dodatnih spodbud in podpore za leseno ladjedelništvo s projekti in programi, vendar Grbac meni, da bodo v združenju nadaljevali s spodbujanjem in ohranjanjem pomorske, ribiške in ladjedelniške dediščine v regiji.
Vir: Novi list (HR), fotografija guca Novi list, arhiv eMORJE.com