Mošćenice
Zaradi ohranjene sredozemske arhitekture in izjemnega razgleda na Kvarnerski zaliv so Mošćenice zelo priljubljen izletniški kraj. Urejeno stopnišče, s preko 700 stopnicami, povezuje staro naselje s peščeno plažo sv. Ivana v Mošćenički Dragi. V pisnih virih se naselje prvič omenja leta 1374 kot samostojna komuna v lasti gospode s Kastva. Mesto je vse do današnjih dni ohranilo podobo utrjenega naselja s starimi hišami in grajskim stolpom. Dostop v staro mestno jedro Mošćenic je mogoč skozi edina ohranjena mestna vrata, nad katerimi je bil pri rekonstrukciji leta 1634 naknadno vklesan habsburški grb. Mestna vrata krasi tudi habsburški oklep z letnico obnove – 1654. Kot del avstrijske pokrajine so Mošćenice leta 1896 postale samostojna občina.
Najpomembnejši dan za Mošćenice, ki ga praznujejo še danes, je kandelora ali svečnica, ko verniki nosijo sveče za mašo v cerkev sv. Andreja. Ta datum je bil razglašen za zgodovinski dan Mošćenic in se praznuje vsako leto na začetku februarja. Mošćenice so imele tudi statut iz prve polovice 17. stoletja. Zgodovina Mošćenic je povezana z znanim priimkom domače družine Negovetich de Cumbox, ki je leta 1687 prejela plemiški naziv.
V mestu je tudi etnografska muzejska zbirka, ki ima ohranjen tudi več kot 300 let star mlin, imenovan toš. Nahaja se na samem vhodu v staro mestno jedro, kjer se še danes hrani zavidljivo število tradicionalnih noš, orodij, okraskov in predmetov – pomnikov življenja prednikov. Poseben pečat srednjeveškemu mestu ponuja stražarnica oz. dvorišče pred mestno ložo, korak pa velja zaustaviti na Kostincu, trgu za cerkvijo, ki je bilo nekoč mestno pokopališče, nato pa obiskati vodnjak – nekdanjo glavno mestno vodno cisterno, se povzpeti do kaštela pred vhodom v mesto, kjer je danes osnovna šola, v pritličju pa razstavni in galerijski prostor. V skladu z zakonom o varstvu spomenikov je bilo zgodovinsko jedro Mošćenic leta 1968 vpisano v register nepremične kulturne dediščine R Hrvaške.
Bogata sakralna dediščina Mošćenic je vsekakor vredna ogleda, zato si je treba vzeli nekaj časa za podrobno preučevanje vsega, kar ponuja to slikovito mestece, ujeto v labirint ozkih in strmih uličic, kjer je edini raven prostor na glavnem trgu pred baročno cerkvijo. Prejšnjo srednjeveško cerkev so preuredili in povečali, današnjo podobo pa je dobila leta 1794. Glavni oltar krasijo marmorne skulpture padovskega kiparja J. Contierija iz začetka 18. stol., korne klopi in kamnite skulpture v lapidariju pa so iz začetka 17. stol. Župnijska cerkev sv. Andreja apostola, cerkev sv. Bartola, cerkev sv. Sebastijana in kapela križevega pota na Kalvariji so poleg restavracij in penziona Perun v Mošćenicah, kjer lahko najamete romantične zasebne sobe in apartmaje v starem mestnem jedru, tisti, ki vsako leto nagovorijo več turistov. Mošćenice (180 m/n. v.) predstavljajo arhitekturni biser nekdanjih ilirskih utrjenih naselij Kvarnerja, in se s svojo zgodovino postavljajo ob bok Kastvu (378 m/n. v.), Brseču (157 m/n. v.) in Veprincu (517 m/n. v.).