ZAŠČITA KOŽE PRED UV ŽARKI
Dermatologi že vrsto let svarimo pred kvarnimi učinki UV žarkov na kožo, zato ne bo odveč, če ponovimo nasvete glede ravnanja ob izpostavljenosti UV žarkom. Posledice izpostavljanja UV žarkom namreč sodijo v skupino težav, ki jih je mnogo lažje preprečevati, kot pa pozneje zdraviti.
V ambulantah se skoraj vsakodnevno se srečujemo s poznimi posledicami izpostavljanja UV žarkom. Med pozne posledice na koži štejemo predrakave spremembe na koži, vse več pa je tudi obeh najpogostejših oblik kožnega raka – nemelanomskega raka kože in melanoma. V letu 2009 je bilo v Sloveniji prijavljenih kar 1938 primerov nemelanomskega raka kože in 450 primerov melanoma kože (podatek iz Registra raka za Slovenijo). Dokazano je, da je izpostavljanje kože UV žarkom povezano z nastankom kožnega raka, zato svetujemo glede tega ustrezne preventivne ukrepe.
Kadar govorimo o poznih okvarah kože zaradi UV žarkov, pa ne moremo mimo manj usodnih, a zelo neprijetnih posledic, ki se kažejo kot prezgodnje staranje kože na soncu izpostavljenih mestih. V to skupino kožnih sprememb sodijo motnje pigmentacije (neenakomerna obarvanost kože, temnejše in svetlejše lise), razširjene kapilare, stanjšana povrhnjica ter poudarjene gube.
Koža se na izpostavljenost UV žarkom odzove s tvorbo kožnega pigmenta – melanina, ki zaščiti genski zapis v celicah. Ta je osnova za obnovo kožnih celic tekom celega življenja. Porjavelost kože je torej znak obrambe pred možnimi kvarnimi učinki UV žarkov na dedni zapis v kožnih celicah. Ob melaninu ima koža na razpolago še druge mehanizme, ki spoznavajo in popravljajo morebitne napake v celicah. Vendar sčasoma tudi takšni mehanizmi ne zmorejo več odpraviti vseh okvar, ki jih povzročimo z izpostavljanjem UV žarkom, kar vodi v nastanek prej opisanih bolezni.
Vsem neželenim učinkom izpostavljanja kože UV žarkom se je mogoče v veliki meri izogniti s preprostimi zaščitnimi ukrepi in spremenjenim odnosom do porjavele kože.
V prvi vrsti svetujemo načrtovanje aktivnosti na prostem izven časa, ko je sonce najmočnejše. Zato priporočamo, da poleti športne, vrtnarske in druge aktivnosti na prostem izvajamo zgodaj dopoldne do 11. ure ali pa pozno popoldan po 16. ali celo raje po 17. uri. Številni ljudje izpostavljenost UV žarkom še vedno pripisujejo predvsem poležavanju na plaži, vendar se moramo zavedati, da precejšen delež UV žarkov prejmemo ob drugih aktivnostih na prostem.
V kolikor zgoraj omenjenih nasvetov ne moremo upoštevati, prihaja v poštev zaščita kože z mehanskimi sredstvi – oblačili in senčniki. Svetujemo gosto tkana oblačila iz zračnih materialov, ki naj pokrijejo tudi čim večji del okončin. Naprodaj so tudi posebna zaščitna oblačila z UV faktorji, ki so uporabna tudi v vodi in se hitro posušijo. Ob tem priporočamo še klobuke s širšimi krajci, ki zaščitijo uhlje in vrat.
Kadar nasvetov glede izogibanja sončnim žarkom in glede zaščite z oblačili ne moremo ali ne želimo upoštevati, prihaja v poštev zaščita izpostavljene kože z zaščitnimi kremami. Da bo takšna zaščita učinkovita moramo upoštevati nekaj osnovnih pravil, sicer lahko še vedno pride do neželenih učinkov UV žarkov na kožo. V osnovi bi ta pravila lahko strnili v nekaj besedah: pravočasno, dovolj pogosto in v zadostni količini.
Dermatologi v osnovi priporočamo zaščitni faktor (SPF+ UVA) vsaj 20, v praksi pa smo naklonjeni višjim zaščitnim faktorjem (30, 50, 50+). Večina ljudi namreč uporablja za zaščito premajhne količine zaščitnih sredstev – za celo telo naj bi za eno mazanje porabili 30 ml sredstva – in tako na embalaži navedeno zaščito bistveno zmanjšajo. Z uporabo višjega zaščitnega faktorja se ta učinek »razredčenja« zaščitnega faktorja vsaj nekoliko ublaži. Mazanje zaščitnih krem je potrebno po največ 2 urah ponoviti. V primeru obilnega znojenja ali kopanja pa je ponovno mazanje potrebno še prej.
Na tržišču je danes množica različnih zaščitnih preparatov, ki se dobijo v številnih različnih izvedbah (kreme, losjoni, geli, pršila), tako da lahko resnično vsak uporabnik najde zaščito, ki mu ustreza.
Upoštevanje zgornjih navodil glede zaščite je še posebej pomembno za svetlopolte ljudi, otroke in ljudi, ki so preboleli kožnega raka.
Zavedati se je potrebno, da je vpliv UV žarkov na jadrnici še posebej močan zaradi odboja žarkov z morske gladine. Poleg tega pa ob pihljanju prijetnega vetrca hitro podcenimo moč UV žarkov.