Škraping 2022 uspešen, odmeven in varen
Po treh letih kovidnega premora so se tekmovalke in tekmovalci spet vrnili v Tkon na otok Pašman in se preizkusili na tej edinstveni otoški tekmi, vzdolž in počez otoka – po škrapah.
Besedilo: Mitja Zupančič, fotografija: arhiv eMORJE.com
Pogoji so bili odlični za tek ali pa le druženje z dolgim sprehodom, kar pa je tudi osnovni namen dirke po otoku. Sončen dan z rahlo burjo je na start privabil skoraj tisoč tekmovalk in tekmovalcev iz sedmih držav, med katerimi so številčno izstopali domačini in Slovenci, ki pa smo po podatkih lokalnega TZ-ja tudi sicer najštevilčnejši gostje.
Razpisane so bile štiri tekmovalne kategorije. V »kraljevski« – Ultra je bilo prijavljenih sicer 25 tekmovalcev, v resnici pa se jih je s 40 km progo vzdolž Pašmana, s startom v Ždrelcu, udeležilo 17, 14 moških in tri ženske tekmovalke.
Zmaga na najdaljši in najtežji trasi – ultra maratonu – je spet odšla v Slovenijo. V ženski kategoriji je slavila Eva Tušar Suhadolc, v moški pa Jure Zmrzlikar. Eva je bila s časom 7 ur 7 min tudi druga v absolutni razvrstitvi, kar bi glede na zahtevnost trase zagotovo morala biti najbolj spoštovana kategorija in priznan rezultat.
Od kod sploh prihaja ime škraping? Dalmatinska beseda škrapa pomeni oster kamen, prav takšen, kot ga poznamo na kamnitih otoških obalah, praviloma obrnjenih proti jugu in na zahod, od koder prihajajo najmočnejše nevihte. Morje z vso svojo silo udarja ob kopno in se zajeda vanj, s svojim delovanjem pa apnenčast kamen preoblikuje v kot britev ostro površino. Nekaj najlepšega na oko, ko ozek kamniti pas med morjem in nizko makijo pooseblja razbrazdane skale, ki pa so v primeru škrapinga tudi del tekmovalne trase.
Pri škrapah, s škrapami in na škrapah se torej začne in konča edinstveni mednarodni treking dogodek, kakršnega ne organizirajo nikjer drugod po svetu. Prvo mnenje zmagovalke ultra maratona v ženski kategoriji, Eve Tušar Suhadolc, je bilo, da je brutalen. »Nekako bi se že zdržalo nekaj kilometrov zaškrapanega terena, ampak ta gre v nedogled. Vseskozi moraš biti na limitu svojih moči in popolnoma osredotočen na vsak korak, saj ponekod lahko celo padeš v morje, kar je sicer boljša izbira kot na škrape, ki te s svojimi ostrimi robovi brez težav brutalno poškodujejo,« je bila prva izjava vidno utrujene zmagovalke v cilju. Že v naslednji pa je svoje mnenje preobrnila v smeri, da enkrat škraping, zmeraj škraping.
Očitno je ta šport dovolj adrenalinski, da vsako leto privabi več tekmovalk in tekmovalcev, ki tekmujejo v moški in ženski konkurenci in v štirih kategorijah. Kraljevska je Ultra, na 45 km, ta je namenjena vsem nad 18 let. Mlajši od 16 do 18 let se lahko skupaj s starši ali skrbniki udeležijo Challengerja na 25 km, do 12 let Activa na 12 km, družinska kategorija pa je Light na 6 km. Z eno kontrolno točko in časovnim limitom od 10. do 13. ure je tudi najštevilčnejše zastopana.
Škraping predstavlja torej tek in hitro hojo po ostrih strmih obalnih stenah. Prvi škraping so v Tkonu na otoku Pašmanu organizirali leta 2006, zasnoval ga je Josip Tomić, atletski strokovnjak in vodja kluba AK Soline iz Biograda na Moru. Po uspešno izvedeni prvi tekmi so jo nadgrajevali in ponavljali vsako leto, ko je corona prvič prekinila tradicijo.
Organizatorji Škrapinga 2022 so navkljub kratkemu časovnemu obdobju, potem ko so bili zrahljani ukrepi za preprečitev širjenja pandemije covida-19, uspeli strniti mlade moči in zgledno organizirati tekmo. Številka sicer ni bila rekordna, presegla pa je tisoč tekmovalk in tekmovalcev iz sedmih držav sveta. Seveda je bilo največ Hrvatov, Slovenci smo bili tradicionalno številčni, kako tudi ne, saj smo narod športnikov, tek nam je zapisan v DNK-ju, občina Tkon in otok Pašman pa veljata ob Kvarnerskih otokih za eno najbolj priljubljenih turističnih destinacij. Slovenski tekmovalci so tudi tokrat upravičili status vrhunskih športnikov in po nepisanem pravilu ponovno vzeli »skalp« Škraping Ultra 2022, in to v ženski in moški kategoriji.
Cilj organizacije tovrstnih tekmovanj je dvigniti samozaupanje ljudi in vzpodbuditi interes otočanov za šport, zainteresirano javnost pa seznaniti z možnostmi, ki jih ponuja otok Pašman, njegovi naravni in človeški resursi, za bogatenje turistične ponudbe, še posebej v zimskih in izvensezonskih časih. Škraping je torej dobra izbira, da se čas aktivnega preživljanja prostega časa na tem otoku podaljša skozi vse leto.
Brez sodelovanja celotne lokalne skupnosti ne gre, potrebni pa so tudi drugi sponzorji, ki vsak na svoj način pristopijo k projektu, ki je največja tovrstna tekaška prireditev v Hrvaški, in s svojo prepoznavnostjo nagovarja ter se povezuje tudi navzven. Predvsem je pomembno, da so potencial projekta prepoznali tudi snovalci turističnih strategij Zadrske županije ter dogodek podprli preko razpisanih projektov Zadar Region. V sklopu škrapinga je tako v novem Interpretacijskem centru v Tkonu, ki je nastal skozi projekt Arca Adrtiatica, v času trekinga organiziran tudi odmeven sejem otoških proizvodov.
Prvo targetirano tržišče pa Kunjkam in Kunjanom, kot v dialektu sebe imenujejo Tkonci, ostaja Slovenija. Povezava tkonskega škrapinga s Sočo ali Vipavo Trailom pa logična izbira v želji po iskanju medsebojnih sinergij.
Organizatorji so z leti pridobili celovit vpogled v potrebe škrapinga, zato je v času tekme na relaciji Zagreb–Tkon–Zagreb organiziran poseben škraping avtobus. Jadrolinija Reka v dneh škrapinga ponudi dodatne trajektne prevoze, veliko parkirišče hotela Ilirija v Biogradu na Moru je namenjeno udeležencem te otoške treking dirke, zasebni ponudniki nastanitev pa v podporo manifestaciji oddajajo sobe po enotni ceni 100 HRK/ noč/ osebo.
Dobro je poskrbljeno tudi za varnost in zdravstveno oskrbo v času tekme, tako na kopnem kot v morju, za kar so odgovorni člani Potapljaškega klub sv. Roko, Hrvaška gorska reševalna služba in DVD Tkon. Na srečo je tudi letos tekma izzvenela brez resnejših poškodb, še največ preglavic je organizatorjem povzročil deček z otoka, ki je tekel z materjo, a je ta bila za 12-letnika prepočasna.
Kontrolne točke, dvanajst na najdaljši in ena sama na najkrajši trasi, so potrebne zato, da je tekma regularna, pravična in pod kontrolo. Sicer pa so vse na takšnih krajih, da omogočajo razglede z vrhov na vse strani otoka ali pa v zavetrju zalivov, točno tistih, ki jih večina pozna iz poletnega hedonizma s Pašmana. Pomembno je torej druženje in medsebojno spoštovanje ter nesebična pomoč, kar so kreposti, ki jih vzpodbuja Škraping. No, pa tudi voda in manjše okrepčilo ne izostanejo na kontroli proti cilju. Ta je na glavni rivi, pri restavraciji Sovinje, Na Mulu, na istem mestu kot start, ki je nekoliko konfuzen, saj si vsak tekmovalec lahko po svoje ukroji smer tekmovalne rute, zato se ljudje razkropijo na vse strani. V resnici na obe strani, le ultra maratonci so že ob 7. uri zjutraj odpeljani z avtobusom na skrajni sever otoka, kjer pod mostom Ždrelac, natančno ob 8. uri, pomahajo sosednjemu Ugljanu in začnejo svoj tek, ki naredi lok vzdolž zahodne obale otoka Pašmana, v smeri juga, mimo Stražice in Jakovljevega vrha proti Pustogradu in nazaj v Tkon. To pa so točke, znane že iz rimskih časov, torej preverjene in z veliko dodano vrednostjo, kakršen je tudi tkonski škraping.