Brseč
Srednjeveški duh mesta se je s svojimi uličicami in prehodi ohranil vse do današnjih dni. Večina mestnih hiš je bila zgrajena v 17. stoletju, medtem ko obzidje, fortifikacija in cerkveni zvonik pripadajo zgodnjemu srednjemu veku. Iz prejšnjega obdobja je tudi Kaštel in staro mestno jedro, okoli katerega se je kasneje razvilo naselje.
Hiše so tipičen primer obalne arhitekture, na nekaterih so še zmeraj vidni napisi v glagolici. Brseč ima svoj mestni toš – oljčni mlin iz 17. stoletja. V istem obdobju je tudi brseški župnik Josip Mavrović zgradil župnišče in stanovanjsko stavbo s številnimi sobami, pripadajočim gospodarskim poslopjem, ložo ter obnovil župnijsko cerkev. Mestni vodnjak stoji na osrednjem trgu starega mestnega jedra, katerega sestavni del je tudi brseška osnovna šola, zgrajena leta 1868. Na seznamu sakralne dediščine naj omenimo le najbolj pomembne: župnijsko cerkev sv. Jurija, cerkev sv. Križa, cerkev sv. Magdalene, cerkev sv. Štefana na pokopališču Brseč, ter vas in cerkev sv. Helene ter kapelo sv. Miklavža v Goloviku.
V mestni loži, ob vhodu v staro mestno jedro, se nahaja doprsni kip slavnega Eugena Kumičića, priznanega hrvaškega pisatelja in politika. Rodil se je v Brseču, kjer je njegova rojstna hiša, danes spremenjena v knjižnico in zelo impresivno galerijo »Eugen K«, v kateri razstavljajo eminentni hrvaški in tuji umetniki. Akademski kipar Ljubo de Karina živi le dva kilometra od Brseča, v zaselku Zagore, zato je priporočljiv obisk tudi njegove galerije in studia. De Karinove skulpture najdemo v javnih prostorih na Hrvaškem in v tujini (Nemčija, Italija, Slovenija in Japonska).
Vir: TZ Mošćeniška Draga, foto: arhiv eMORJE.com