Leto 5, št. 56; Slovenija država v gosteh
Mesto Stari Grad na otoku Hvaru je varno skrito pred visokim morjem na koncu štiri milje globokega zaliva, ki ima obliko razprte človeške roke. Celotni stari del mesta je pod Unescovo zaščito, v njem pa nas na vsakem koraku spremlja duh velikih civilizacij: starogrške, rimske in ilirske. Zgodnjekrščanska cerkev sv. Janeza, cerkev sv. Hieronima (XV. stol.), cerkev sv. Nikolaja (XIV. stol.), katedrala sv. Štefana (XVII. stol.), trg Škor, Dominikanski samostan in cerkev sv. Petra mučenca (XV. stol.) ter Tvrdalj – trdnjava Petra Hektorovića, so le nekateri mestni biseri.
Hrvaški pesnik Petar Hektorović je dal renesančno utrdbo zgraditi na svojem posestvu sredi 16. stol. za zaščito pred turškimi vpadi. Odločitev o gradnji je sprejel prav zaradi turškega napada na otok, ko si je leta 1539 komaj rešil življenje s tem, da je na ribiškem čolnu pobegnil v Italijo. Danes je utrdba v lasti in upravljanju daljnih pesnikovih sorodnikov. Notranjost krasita čudoviti zgodovinski park in ribnik, ki je včasih služil kot javna pralnica za pranje perila. V ribniku se meša morje z izvirsko sladko vodo, v njej pa plavajo ciplji, ki se po tradiciji nikoli ne lovijo. Ob ribniku so številni v kamen vklesani napisi. V hrvaškem in latinskem jeziku govorijo o pesnikovem življenjskem pogledu na svet in ljudi. Najbolj zgovoren je napis nad vhodom v trdnjavo, ki sporoča, da jo je pesnik zgradil za sebe in za prijatelje, in drugi, da je namenjena popotnikom in ubogim.
Najzanimivejši in najbolj neobičajen spomenik Starega Grada pa je nepreklicno Hora ali Ager Pharensis, polje Farosa oziroma njegova parcelizacija, ki so jo pred 2400 leti zgradili grški kolonialisti. Obdelovalne parcele, obzidane s kamenjem, v velikosti okoli 180 x 900 m, so se ohranile tudi skozi rimsko nadvlado. Celo antične ceste po polju in raster parcel se je ohranil skozi celotni srednji vek, vse do danes.
Najbolj odmevna starograjska prireditev pa so Dnevi v zalivu – festival tradicionalnih bark, morja in mornarjev, katerega glavni organizator je Cronaves. Država v gosteh in častna gostja letošnjega 4. festivala je Republika Slovenija. Ponujena priložnost je odlična možnost, da se predstavi tudi kot država z bogato multikulturno pomorsko dediščino. Morje je pač tisto, ki je zmeraj povezovalo.
Mitja Zupančič
Odgovorni urednik