JK Plav in Krška jadra
Krk je največje mesto na kvarnerskem otoku Krku. Po zadnjem popisu iz leta 2021 ima 6.846 prebivalcev. Hkrati je sedež rimskokatoliške krške škofije (hrv. Krčka biskupija). Osrednji del mesta Krka je zgrajen na ozkem prostoru med dvema zalivoma velikega Krškega zaliva. Mesto je naravno zaščiteno pred burjo, jugo v pristanišču dela preglavice. V sestavu občine Krk je 15 naselij: Bajčići, Brusići, Brzac,Kornić, Krk, Lakmartin, Linardići, Milohnići, Muraj, Nenadići, Pinezići, Poljic, Skrbčići, Vrh in Žgaljići.
Mesto je bilo naseljeno že v prazgodovinskem času in v antični Grčiji identificirano kot Kuryka, kot Curicum pa v rimskem času. Zanesljivo je, da so ga že pred tem zasnovali Liburni. Iz rimskih časov so ohranjeni ostanki term, obzidja, mozaikov in delov stavb.
Najpomembnejši kulturnozgodovinski objekt v mestu je romanska katedrala, zgrajena v začetku 12. stoletja, na ostankih starokrščanske bazilike iz 5.–6. stoletja. Od drugih zgodovinskih spomenikov je treba omeniti kvadratni obrambni stolp iz 12. stol., dele obzidja iz 15. in 16. stol., cerkev Gospe Zdravja iz 12. stol. in razvaline cerkve sv. Lovrenca.
V Krku deluje tudi najstarejši jadralni klub na obeh straneh jadranske obale. JK Plav je bil ustanovljen davnega leta 1876. Po popisu prebivalstva iz leta 1880 je otok Krk imel kar 18.089 prebivalcev, skoraj toliko kot Reka. Med njimi je bilo 16.320 Hrvatov, 1.669 Italijanov, 21 Nemcev in 20 Slovencev. V mestu Krku pa je bila nacionalna struktura precej obrnjena. Skupaj je živelo 1.592 ljudi, med njimi 1.541 Italijanov, 25 Hrvatov in 9 Nemcev, za 17 oseb ni podatkov. Zato je toliko bolj pomemben in cenjen podatek, da je ta peščica Hrvatov 29. maja 1876. leta ustanovila Jadralni klub Plav. Vse do današnjih dni žal ostaja neznanka, kdo so bili njegovi ustanovitelji.
Izvor besede plav je tudi zanimiv. Mogoče je, da prihaja iz glagola plaviti, ki je toponim za imena potokov, otoka ali naselja. Ker se Krk nahaja v neposredni bližini otočka Plavnik, obstaja verjetnost, da je dobil klub ime prav po Plavniku. Še bolj logična pa je razlaga, da so dali ime klubu krški hrvaški intelektualci po arhaični in dandanes popolnoma pozabljeni besedi za ladjo od 14. do 19. stol., ki so jo Hrvatje imenovali plav.
Plav je omenjen že v dubrovniških dokumentih, v Statutu hrvaške jadralne zveze pa v 1. členu piše. »Hrvaška jadralna zveza se naslanja na dediščino in tradicijo prvega hrvaškega jadralnega kluba Plav, ustanovljenega 29. maja 1876 v Krku.«
Otok in mesto Krk ima bogato pomorsko in ladjedelsko tradicijo. Danes jo na najboljši mogoč način ohranja in revitalizira skozi manifestacijo Krška jadra. Na letošnji, 26. ponovitvi, se je v krškem pristanišču zbralo 27 tradicionalnih bark, ki so nastopile v večernem nočnem jadranju pod svetlobnimi efekti. Večer se je končal z nastopom ženske klape Luka in ognjemetom z morja. Na praznik Marijinega vnebovzetja pa je točno opoldne, ob zadnjem gongu s krške katedrale, uspešno startala regata tradicionalnih bark. Tokrat so ji bili bogovi naklonjeni, Eol ni zatajil, tekmo je bilo mogoče končati v regularnem času.
Nagrajeni so bili vsi – barkajoli in organizatorji. Ob tradicionalni krški hrani z okusi morja se je dan prevesil v večerni jubilejni koncert Harija Rončevića, ki bo še dolgo odzvanjal v ušesih turistov, gostov otoka in barkajolov, enako kot zvon iz zvonika katedrale.