Vina Kvarnerja
Na naslov uredništva časopisa eMORJE.com so nam predstavnik Hrvaške turistične skupnosti – HTS Ljubljana dostavili pet kvarnerskih vin, ki so bila vsa iz kontroliranega geografskega porekla (KZP) iz vinske podregije Kvarner in Hrvaško primorje (ZOI Hrvatsko primorje) oziroma s Kvarnerja:
- penina avtohtone bele kvarnerske vinske sorte žlahtine “Gospoja“ kmetijske zadruge Gospoja iz Vrbnika, ki je dobitnik prestižne nagrade – Najboljša penina vzhodne Evrope na mednarodni razstavi Vinitaly 2019 in srebrne medalje PAR Wine Award International 2016, ki ga bo predstavil enolog kmetijske zadruge Anton Brusić;
- penina avtohtone bele kvarnerske vinske sorte žlahtina “San Marino” Vinske kleti Pavlomir iz Novega Vinodolskega, ki je dobitnik prestižne nagrade – šampion Hrvaške avtohtone sorte na razstavi Vin od davnin 2020, ki ga bosta predstavila vinar Miroslav Palinkaš in enolog Marijo Jeličić;
- bela kupaža (iz vinograda) avtohtonih kvarnerskih vinskih sort verdića, mejskog, divjake, malvazije, brajkovca in jarbole “Belica” Plovanić vina iz Kastva, ki je obenem avtohtono vino mesta Kastav in dobitnik prestižne zlate medalje na razstavi Vin od davnina 2019, ki ga bo predstavil vinar Dejan Rubeša;
- najbolj znana bela avtohtona kvarnerska vinska sorta “Žlahtina” Vinske kleti Šipun iz Vrbnika, ki je v Vodiču skozi vina Hrvaške (ki ga izdaja Vinart) razglašena za najboljšo žlahtino leta 2007, 2008 in 2009, in ga bo predstavil vinar Ivica Dobrinčić
- avtohtona rdeča kvarnerska vinska sorta “Sansigot” Hiše vin Ivan Katunar iz Vrbnika, ki je dobitnik srebrne medalje na PAR Wine Award International 2020 in zlate medalje na razstavi Vin od davnina leta 2019, ki ga bosta predstavila zakonca Egle in Ivan Katunar; vinska klet je dobitnik tudi zlate povelje Sončnica ruralnega turizma Hrvaške 2019 in zlate diplome Way to Croatia: zgodbe o vinu in tradiciji.
Na zoom degustacijo kvarnerski vin so bili povabljeni še drugi predstavniki slovenskih medijev. Degustacijo je vodila priznana in izkušena sommelierka Mira Šemić, ki se je dobrih 30 let nazaj začela intenzivno ukvarjati z vini. Strast do vina jo je vodila na vse kontinente, kjer je obiskala vodilne vinske regije. Leta 1995 je odprla prestižno restavracijo Monroe v centru Ljubljane. Ta je v tistem času predstavljala prelomnico v razvoju gostinske ponudbe v Sloveniji. Restavracija je že takrat ponujala degustacijske menije in več kot 120 različnih vin na kozarec. Svojo strast do vina je nadgrajevala z odprtjem ljubljanske Galerije umetnosti in vina. Kot pove že ime, je poleg kulture pitja vina dajala velik poudarek promociji likovnih in glasbenih ustvarjalcev.
Mira Šemić je sommelierka 3. stopnje, poleg tega je v Londonu diplomirala na priznani vinski šoli WSET in je edina sommelierka s to prestižno diplomo. Po njej je v avstrijskem Burgenlandu pridobila naziv Weinakademiker, in sicer s pisnim delom in zagovorom na temo rumene rebule. V svoji Mali vinski šoli v Ljubljani razdaja bogato znanje vsem vinskim ljubiteljem, željnim spoznavanja domačih in svetovnih vin. Predava na številnih masterclassih v vseh sosednjih državah, kot vinska degustatorka in ocenjevalka sodeluje na vinskih sejmih.
V Slovenijo je pripeljala mednarodno priznani gastronomski vodnik Gault&Millau. Kot direktorica Gault&Millau Slovenija pod imenom Znanje pod kapo organizira izobraževanje mladih na področju gostinskih poklicev. Šamićeva je tudi ena od štirih ambasadorjev projekta Slovenija – Evropska gastronomska regija 2021.
Zoom vinska degustacija s predstavitvijo Kvarnerja je bila za člane našega uredništva prva takšna, ki smo se jo udeležili in zanimiva izkušnja, ki smo jo poboljšali s hrano, ki gre k vinom. Poleg kozarcev in vode za izplakovanje, smo si pripravili tudi različne vrste sira, za konec pa tudi buzaro z istrskimi škampi in klapavicami. V naslednjih petih dneh vam bomo vam bomo opisali in ocenili vsako predstavljeno vinsko sorto posebej, kot sledi: Gospoja, San Marino, Belica, Žlahtina in Sansigot.
Se nadaljuje …