Leto 2/ št. 13; Letna inventura za uspešno plovbo v 2019
Čas res hitro teče, saj smo že sredi januarja, ko nekoliko preigravamo številke in zbiramo vtise na preteklo leto 2018 in se oziramo v bližnjo prihodnost, ki jo bo prineslo novo leto 2019. Državnih statističnih podatkov vam ne bom navajal, raje se bom obregnil ob številke in dejstva, ki so se nas na uredništvu časopisa dotaknili v preteklem letu.
Pred točno letom dni je začel vsakega 13. v mesecu izhajati mesečni spletni časopis eMORJE.com. V letu dni je izšlo kar 12 številk in še dve tiskani izdaji časopisa PREMIUM eMORJE.com. Ni bilo enostavno sprejeti odločitve in začeti svojo pot, a v medijskem kolaču je manjkal časopis za kulturo bivanja z morjem, ki bi obveščal in ozaveščal, kdo smo in kam gremo, kako tesno smo Slovenci povezani z morjem in kako so naše usode povezane z njim. Po letu dni časopis ponuja vrsto vsebin: vsakokratni komentar, intervju, reportažo, tradicionalna plovila, kamnite zidane svetilnike, festivale morja, gastronomijo, koledar klasičnih regat in fotografski natečaj – Morje skozi objektiv.
Da bi uspeli še naprej pisati s tinto resnice, smo vseskozi prisotni na terenu. V preteklem letu smo aktivno na morju preživeli kar 162 dni, da bi smeli in zmogli verodostojno poročati. Osrednji lik ostaja človek, ki je vpet v vsakdan in obrnjen proti morju. Naše poslanstvo je ohranjati živ spomin na pomorsko dediščino in zgodovino z dotikom morja, ki ji pripadamo, zato da bi zmogli lažje razumeti, kam plujemo, kam nas peljejo poti in kaj nam sporoča morje, pa tudi da bi ponovno naši smisel in se zavedali narodove identitete, kot pomorskega naroda in države.
Želimo sodelovati in se povezovati. Če bi si za pisanje smeli prilepiti pozitivno oceno, pa pri sodelovanju ne gre tako z lahkoto. Mediji, ki delamo na tem področju, večinsko obdelujemo le lastne vrtičke. Konkurenca je tako huda, da megli pogled in poneumlja um.
Slovenska Obala pa je po zadnjih volitvah, ko so kar tri od štirih obalnih občin dobile nove župane, postala nova uganka, kam in kako bo usmerjala svojo energijo in potenciale. V Piranu Đenio Zadković, v Izoli Danilo Markočič, v razvpitem Kopru Aleš Bržan, sami novi župani. Na vročem županskem stolu je ostal le Gregor Strmčnik, župan najmlajše občine Ankaran, ustanovljene 2011, kjer so bile prve demokratične volitve 2014.
Kaj nam lahko prinesejo novi lokalni uradniki? Vpeti so v lokalna okolja in prepletene interese, in ko že mislijo, da bodo zmogli, na mizo dobijo kakšno zaostalo tožbo, ki občinski proračun postavi na glavo in vse se začne znova. Še dobro, da imajo za seboj državo in Ljubljano, ki je kriva zmeraj in za vse. Zato bo politična pričakovanja bolj pametno pospraviti z mize in se nasloniti na ideje in človeške vire, ki jim je prioritetno v interesu morje in turizem, kot so to naredila turistična združenja vseh obalnih občin in začela smelo sodelovati v projektu skupnih promocijskih vsebin pod imenom »Slovenska Istra«. Zgled, ki že rojeva odlične rezultate in usmeritev, po kateri bi morali stopati tudi drugi, ne pa da bomo v istem majskem vikendu imeli dva navtična sejma, prvega v Portorožu in drugega v Kopru. Podobna čudna scena se dogaja tudi v obeh večjih slovenskih marinah – Portorožu in Izoli. Prva čaka na dokončanje prodaje koncesijskega področja in na izdajo mnenja urada za varstvo konkurence, druga pa samo še tarna, išče zakonodajne rešitve po nižjih pristojbinah, medtem pa jo njen italijanski lastnik že dlje časa neuspešno poskuša prodati.
Mesto v uvodniku pa si zagotovo zaslužita dva izvrstna dokončana projekta. Odprtje novega info centra Mala barka 2 v nekdanjih državnih skladiščih soli Monfort in Izolana – hiša morja, ki prinaša vpogled v izolsko ribjo predelovalno industrijo, pa gradnja topa, obnova pasare, pomorski krst, delovanje zavoda Neptun, podvodna arheološka izkopavanja itd.
Ekologija morja bo še kako vroča tema in tudi naša nit poročanja. Sledili bomo dogodkom po vsej vzhodni obali Jadrana ter jih ovekovečili v sliki in besedi. Odprti smo za vse vaše pobude, veseli bomo mnenj, tudi kritičnih, zato da bi bili še boljši. Dosedanjim vsebinam bomo dodali še rubriko plovila, v kateri bomo predstavljali plovila za družinsko plovbo in življenje na morju, nadaljujemo s fotografskim natečajem Morje skozi objektiv 2019. Obljubljamo novih 14 številk časopisa v letu 2019 (12 elektronskih in 2 tiskani izdaji).
Obljube v življenju štejejo, pri nas so tudi zapisane, zato jih bomo ob letu osorej z lahkoto tudi skupaj preverili, enako kot obljubo ministra Lebana, da se bo začel urejati kanal sv. Jerneja.
Kmalu se vam oglasimo tudi z jubilejnega 50. boot Dϋsseldorf, največjega kopenskega navtičnega sejma, ki zapoveduje »slane« smernice navtičnega razvoja na vseh mogočih področjih. Zato, le še srečno in vse dobro v letu, ki je pred nami, pa mirno morje in dober veter!
Mitja Zupančič
odgovorni urednik