Na avstralsko obalo naplavilo čudno ribo
Na družbenih omrežjih je zaokrožila fotografija nenavadne in velike okrogle ribe, ki jo je naplavilo na obalo Južne Avstralije. Znanstveniki so potrdili, da gre za ribo Mola mola ali morski mesec (angl. Sunfish). V dolžino je merila 1,8 metra, kar pa velja za manjši primerek svoje vrste. Nekatere tovrstne ribe lahko namreč v dolžino merijo tudi 4 m, tehtajo pa več kot dve 2,5 toni.
Nacionalni park Coorong
Ogromno ribo so opazili tamkajšnji ribiči. Naplavilo jo je na obalo v nacionalnem parku Coorong, 80 kilometrov južno od mesta Adelaide. Najprej so mislili, da gre le za kup vej, je na Facebooku zapisala Linette Grzelak, partnerica ribiča, ki je prvi opazil ribo.
Družina kostnic
Ribe vrste Mola mola ali morski mesec spada v družino kostnic. Opaziti jih je mogoče v zmernih morskih vodah povsod po svetu. Znane so po svoji veliki topi glavi, nesorazmerno majhnih ustih in dolgi hrbtni plavuti. Koža Mole mole je trda in hrapava.
Toksična vrsta
Vrsta je neškodljiva za ljudi. Riba je toksična, nekoč pa so z njo hranili celo domače živali. V Jadranskem morju je zaščitena živalska vrsta. Mola mola nima repne plavuti, plava bočno in počasi. Prav zato pa jo zaradi značilne hrbtne plavuti ljudje pogosto zamenjujejo za morske pse.
Bližnje srečanje z ribo
V Avstraliji je znano, da te ribe zaradi svoje velikosti povzročajo škodo na ladjah. Lani se je morala jadrnica v Sydneyju med dirko Hobart Yacht umakniti s tekmovanja, potem, ko se je zaletela v morski mesec. Posledično se si je zlomilo krmilo.
Riba Žoga
Lep muzejski primerek omenjene ribe lahko občudujete v ribiškem muzeju v Vrboski na Hvaru. Za otroke pa je na slovenskem trgu na razpolago slikanica Riba Žoga, ki v verzih in ilustracijah pojasnjuje resnično življenje te velike kostnice, ribe Mola mola.