Novi pogoji za vstop v R Hrvaško
Republika Hrvaška od danes (1. 4. 2021) poenostavlja vstop v državo. Brez karantene po novem vstopajo vsi, ki imajo negativen hiter antigenski test, ki ga medsebojno priznavajo države članice EU, vsi, ki so bili cepljeni (tudi z ruskim ali kitajskim cepivom), in prebolevniki COVID-19 z zdravniškim potrdilom. Do sedaj je veljalo 90 dni od prebolene bolezni, po novem 180 dni (6 mesecev). Razlogi niso le v skrbi za zdravje, ampak v turizmu in denarju.
Republika Slovenija pa je sočasno močno zaostrila vstop nazaj v državo brez karantene ( PCR test, potrdilo zdravnika o prebolevnosti, ko od začetka simptomov ni minilo več kot 6 mesecev ali dokazilo o cepljenju (trije kriteriji za tri različne proizvajalce cepiv.) Še zmeraj pa veljajo izjeme. Predvsem pa je potrebno previdno brati; Za osebe s prebivališčem v Sloveniji so prepovedana potovanja v države oziroma administrativne enote na rdečem seznamu, razen za izjeme, in Hrvaška je cela na rdečem seznamu. Torej je potrebna izjema za izstop iz države R Slovenije. Sploh pa ponovno velja popolna delna ustavitev javnega življenja do vključno 11. aprila 2021.
Vir: Covid.hr, HTS
Od 1. aprila 2021 lažji vstop na Hrvaško
Najnovejša Odločba o začasni prepovedi in omejitvah prečkanja mejnih prehodov Republike Hrvaške zaradi zaščite prebivalstva pred boleznijo Covid-19 z dne 1. april 2021 določa, da v Republiko Hrvaško lahko vstopijo osebe, ki prihajajo neposredno iz držav in/ali regij članic Evropske unije oziroma državi in/ali regij članic schengenskega prostora in držav pridruženih schengenskemu prostoru, ki imajo:
– Potrdilo o negativnem PCR ali hitrem antigenskem testu na SARS-CoV-2, ki se nahaja na Skupnem seznamu hitrih antigenskih testov in jih priznavajo države članice EU, objavlja pa jo Evropska komisija, ki ni starejši od 48 ur od trenutka testiranja do prihoda na mejni prehod. V kolikor gre za hitri antigenski test in bivanje daljše od 10 dni v Republiki Hrvaški, do desetega dne od izdaje prvega testa, mora slediti ponovno testiranje.
– Potrdilo o cepljenju za osebe, pri katerih je minilo 14 dni od drugega odmerka cepiva proti COVID-19 ali od prvega odmerka cepiv, za katere je predviden en odmerek.
– Potrdilo pozitivnega PCR ali hitrega antigenskega testa oziroma zdravniško potrdilo, ki dokazuje, da je oseba prebolela infekcijo SARS-CoV-19 v zadnjih 180 dneh, test pa je starejši od 11 dni.
– Možnost opravljanja PCR ali hitrega antigenskega testa takoj po vstopu v Republiko Hrvaško (v lastnem strošku), pri čemer je obvezna karantena do prejetja negativnega izvida testa. V primeru nezmožnosti testiranja se odredi karantena v trajanju 10 dni.
Izjeme od zgoraj navedenih pogojev so:
– Delavci in samozaposlene osebe, ki opravljajo ključne naloge, vključno z zdravstvenimi delavci, obmejni in usmerjenimi delavci ter sezonskimi delavci kot je to navedeno v Smernicah o realizaciji svobodnega gibanja delavcev v času pandemije bolezni COVID-19
– Učenci, študenti in stažisti, ki vsakodnevno potujejo v tujino.
– Pomorščaki in delavci v sektorju prometa in ponudniki storitev prevoza, vključno z vozniki tovornih vozil, ki prevažajo dobrine za uporabo na državnem področju ter tiste, ki so v tranzitu.
– Diplomati, osebje mednarodnih organizacij in osebe, ki prihajajo na povabilo mednarodnih organizacij ter čigar fizična prisotnost je potrebna za funkcioniranje teh organizacij ter vojno osebje, policisti, osebje civilne zaščite in humanitarni delavci pri opravljanju njihovih dolžnosti.
– Osebe, ki potujejo in nujnih družinskih in poslovnih razlogov, vključno z novinarji pri opravljanju njihove dolžnosti.
– Potniki v tranzitu, pri čemer Republiko Hrvaško morajo zapustiti v roku 12 ur od vstopa na ozemlje Republike Hrvaške.
– Pacienti, ki potujejo iz nujnih zdravstvenih razlogov.
Pomembna novost je tudi ta, da otroci mlajši od starosti 7 let, ki potujejo v spremstvu staršev/skrbnikov, ne potrebujejo negativnega rezultata testa ali karantene, v kolikor starši/skrbniki imajo negativen PCR ali hitri antigenski test oziroma potrdilo o cepljenju ali preboleli bolezni.
Vsem potnikom še naprej svetujemo predhodno napoved prihoda prek aplikacije https://entercroatia.mup.hr/.
Začasna prepoved in omejitev prehajanja mejnih prehodov Republike Hrvaške zaenkrat velja do 15. aprila 2021
Vse ažurne informacije pa lahko najdete na https://mup.gov.hr/uzg-covid/286210 ali na https://croatia.hr/sl-SI/coronavirus-2019-ncov-q-and-a
Vir: Gov.si
Vstop v Republiko Slovenijo iz držav na rdečem seznamu
Države, za katere obstaja visoko tveganje za okužbo z virusom SARS-CoV-2, ali administrativne enote držav so uvrščene na rdeči seznam.
Osebo, ki prihaja iz države na rdečem seznamu, se zaradi morebitne okužbe z virusom SARS-CoV-2 napoti v karanteno za deset (10) dni.
Oseba pa v karanteno ne bo napotena, če ob prehodu meje predloži (splošne izjeme):
- negativni rezultat PCR testa na virus SARS-CoV-2, ki ni starejši od 48 ur od odvzema brisa in je opravljen v državi članici Evropske unije ali schengenskega območja,
- potrdilo o pozitivnem rezultatu testa PCR, ki je starejši od 21 dni, vendar ni starejši od šest mesecev, ali potrdilo zdravnika, da je prebolela COVID-19 in od začetka simptomov ni minilo več kot šest mesecev ali
- dokazilo o cepljenju zoper COVID-19, s katerim dokazuje, da je od prejema drugega odmerka cepiva proizvajalca Biontech/Pfizer preteklo najmanj sedem dni ali proizvajalca Moderna najmanj 14 dni oziroma od prejema prvega odmerka cepiva proizvajalca AstraZeneca najmanj 21 dni.
Potrdila o testiranju in potrdila zdravnika iz 2. točke se upoštevajo, če so bila izdana v državah članicah Evropske unije oziroma schengenskega območja.
Izjeme brez karantene in negativnega testa PCR (posebne izjeme)
Določene so izjeme, ko oseba ne bo napotena v karanteno in tudi ne potrebuje negativnega testa PCR. Vstop iz katere koli rdeče države se tako dovoli:
- osebi, napoteni na opravljanje nalog v sektorju mednarodnega prevoza* ali z njega;
- osebi, ki izvaja prevoz blaga ali oseb v Republiko Slovenijo v gospodarskem prometu ali za tovorni ali potniški promet v tranzitu*, če zapusti Republiko Slovenijo v 8 urah po vstopu, in osebi, ki izvaja prevoz blaga ali oseb iz Republike Slovenije v gospodarskem prometu in se v Republiko Slovenijo vrača v 8 urah po izstopu iz nje;
- osebi, ki potuje v tranzitu* čez Republiko Slovenijo in jo zapusti najkasneje v 6 urah po vstopu;
- osebi z diplomatskim potnim listom*;
- osebi, ki še ni dopolnila 13 let in ki dnevno ali občasno prehaja mejo zaradi vključenosti v vzgojo, izobraževanje ali znanstveno raziskovanje v Republiki Sloveniji ali državi članici Evropske unije ali schengenskega območja in to izkazuje z ustreznimi dokazili.
* Izjema za opravljanje nalog v sektorju mednarodnega prevoza velja za voznike s tovornim vozilom. Ko so vozniki brez tovornega vozila in v Sloveniji nimajo prijavljenega začasnega ali stalnega bivališča, lahko uveljavljajo izjemo, ki velja za voznike v mednarodnem prometu (1. točka prvega odstavka 10. člena odloka). Vozniki brez tovornega vozila, ki imajo v Sloveniji prijavljeno začasno ali stalno bivališče, pa te izjeme ne morejo uveljavljati.
* Tranzit pomeni, da mora oseba v 6 urah zapustiti Slovenijo, pri tem pa mora pot opraviti brez nepotrebnega in odvečnega ustavljanja ter zapuščanja tranzitne poti. Potniki lahko na poti opravijo nujna opravila v tranzitu, kot je točenje goriva, postanek za fiziološke potrebe, ne smejo pa tudi prenočevati. Oseba v tranzitu mora imeti s sabo veljavno potovalno listino (tudi vizum ali dovoljenje za prebivanje, ko je to potrebno) ter dokument o namenu in cilju tranzita (od 14. julija 2020 naprej morajo dokument o namenu in cilju tranzita predložiti samo nerezidenti EU; za rezidente EU zadostuje veljavna potovalna listina). Osebi, za katero se predvideva, da zaradi ukrepov sosednjih držav ne bo mogla zapustiti ozemlja Slovenije, se vstop v Slovenijo ne dovoli.
* Osebe, ki so jim mednarodne organizacije izdale laissez-passer potovalni dokument, in z vabilom ali potrdilom, ki ga izda državni organ Republike Slovenije, ter izkažejo službeni namen svojega obiska v Sloveniji, se obravnavajo enako kakor imetniki diplomatskih potnih listov.
Izjeme brez karantene in z negativnim rezultatom PCR ali HAG testa, ki ni starejši od sedem dni od odvzema brisa (posebne izjeme)
Vstop v Republiko Slovenijo se brez napotitve v karanteno na domu dovoli tudi naslednjim kategorijam oseb, ki prihajajo iz države ali regije na rdečem seznamu, če predložijo negativni rezultat PCR ali HAG testa na virus SARS-CoV-2, ki ni starejši od sedem dni od dneva odvzema brisa:
- čezmejnemu dnevnemu delovnemu migrantu, ki ima delovno razmerje v eni od držav članic Evropske unije ali schengenskega območja, za kar ima dokazilo oziroma s podpisano izjavo utemelji razlog za prehajanje meje kot dnevni delovni migrant, in se vrača v 14 urah po prehodu meje;
- osebi, ki je že dopolnila 13 let in ki dnevno ali občasno prehaja mejo zaradi vključenosti v vzgojo, izobraževanje ali znanstveno raziskovanje v Republiki Sloveniji ali državi članici Evropske unije ali schengenskega območja in to izkazuje z ustreznimi dokazili;
- osebi, ki prevaža osebo iz 5. točke prvega odstavka 10. člena (dnevni šolar, mlajši od 13 let) oziroma osebo iz prejšnje točke (dnevni šolar, starejši od 13 let) in se čez mejo vrne takoj po opravljenem prevozu;
- dvolastniku ali najemniku zemljišča v obmejnem območju ali na obeh straneh državne meje, ki prehaja državno mejo s sosednjo državo zaradi opravljanja kmetijsko-poljedelsko-gozdarskih del in se vrača čez mejo najkasneje v desetih urah po prehodu meje. Te osebe lahko mejo prehajajo izven kontrolnih točk;
- osebi, ki mejo prehaja iz nujnih razlogov, vezanih na odpravo neposredne nevarnosti za zdravje ali življenje.
PCR test je ustrezen, če je opravljen v državi članici Evropske unije ali schengenskega območja.
Prepoved potovanj v države na rdečem seznamu
Za osebe s prebivališčem v Republiki Sloveniji so prepovedana potovanja v države oziroma administrativne enote držav na rdečem seznamu, razen za izjeme. To sta dve splošni izjemi (prebolevniki in cepljeni) in vse posebne izjeme. Šolarji in osebe, ki jih prevažajo, izjeme ne morejo uveljavljati, če je šola zaprta oziroma če se šolanje ne izvaja.
Te osebe morajo ob izstopu iz države predložiti enaka dokazila, kot se v skladu s tem odlokom zahtevajo ob vstopu v državo.