Vela Luka v Guinnessovo knjigo rekordov
Vela Luka, Korčula – mesto mozaikov in umetnosti, njeni začetki segajo v leto 1968. Takrat so Kulmer, Kantor, Omčikus, Kožarić, Murtić, Mesagier, Kotik in drugi likovniki bili udeleženci 1. mednarodnega srečanja umetnikov Vela Luka s priznanimi umetniki iz sveta, s ciljem, da bi se takrat združili in ustanovili umetniški center Vela Luka. Med srečanjem (9. – 31. avgusta 1968) so umetniki naredili posamični in en kolektivni mozaik (grlo z oljčno vejico, simbol miru in grb Vela Luke), ki so bili položeni na promenadah in v javnih zavodih Vela Luka.
Vela Luka je bila v tistem času dovolj močna skupnost, da je organizirala dogodek na svetovni ravni.
Ante Marinović, ki je bil v času srečanja študent, je v naslednjih letih večkrat organiziral izdelavo novih mozaikov, a šele petdeset let kasneje, ko so se umetniki zbrali in ustanovili društvo Umetniško ustvarjanje Vela Luka, se je zgodba lahko nadaljevala.
Hrbtenica projekta je bila in ostaja delavnica izdelave mozaikov v nekdanji tovarni embalaže, zapuščenem prostoru, ki na prvi vtis izgleda kot tipična hrvaška zgodba. Kljub temu je projekt Mozaik Luka spremenil prostor v kultni kraj, kjer poteka mednarodni projekt in svetovno priznana zgodba. Danes za mozaiki stojijo »precej navadni« ljudje, a vseeno dovolj nori, da nadaljujejo idejo velikanov – ustvarjanje pristanišča vseh državljanov sveta, pristanišča mozaikov. Tradicijo umetnosti v Vela Luki na Korčuli uspešno nadaljujejo, pred njimi stoji tudi vpis v Guinnessovo knjigo rekordov.
Fotografija: Anđela Šćepanović in arhiv eMORJE.com