Ocvrte voščene morske vetrnice
Sestavine:
1 kg voščenih morskih vetrnic
20 dag ostre moke
olje
limona
sol
tatarska omaka
Postopek
Voščena morska vetrnica (lat. Anemonia viridis) je razširjena od Velike Britanije do Sredozemskega morja, živi tudi v Jadranu. Ožigalke voščene morske vetrnice »hr. vlasujle« so v globoki vodi lahko sive barve, v plitvejšem morju pa so zelene barve s škrlatnimi vršički. Barva je posledica simbioze z vrsto alg, ki rastejo v ožigalkah in vsebujejo klorofil. Prav zato je ta vrsta morskih vetrnic najbolj razširjena v plitvih vodah obalnega pasu, kjer jo tudi nabiramo. Za kopalce je dotik kože z vetrnico lahko neprijeten in tudi pekoč.
Kamne, na katere so prisesane voščene morske vetrnice, enostavno dvignemo iz morja in zanesemo na kopno. Počakamo 3−10 min., ko se vetrnice same odlepijo od kamnite površine. Predno padejo na tla in pobegnejo nazaj v morje, jih previdno poberemo (dlani so imune na strup ožigalk) in jih shranimo v plastenko, ki smo jo predhodno do četrtine volumna napolnili z drobnim peskom in morsko vodo. Tako shranjene večkrat pretresemo, da od mesnate sredice odpadejo ožigalke in jih razstrupimo. Kamne vrnemo nazaj v morje, saj so del morskega habitata.
Mesnato sredico pomokamo v ostri ali koruzni moki, lahko tudi mešani, in ocvremo na olju. Še vroče solimo po okusu. Postrežemo jih z rezino limone in tatarsko omako. Voščena morska vetrnica je zelo okusna jed, nekateri gastronomski sladokusci v njej prepoznajo celo okus jadranskega lignja.