Nin – soline in Muzej ninskih starin
Ninska solna polja so ena izmed najlepše vzdrževanih na vzhodni obali Jadrana, ki zgodovinskemu mestu Ninu dajejo čudovito kuliso in privabljajo trume turistov. Ti doživijo zgodbo o soli, ki je skozi stoletja dajala življenje mestu in pokrajini, stisnjeni med plitvo laguno ninskega morja, ki ga biča burja z obronkov visokega Velebita.
Benečani so leta 1500 kupili vsa solna polja po Jadranu, da bi vzpostavili popoln nadzor nad tem strateškim belim zlatom krilatega leva. Na ta način so kupili tudi ninsko polje, nato pa ga zaradi konkurence med solarnami zaprli za 500 let.
Danes se solna polja spet bohotijo na 55 hektarih površine na koncu globokega in plitkega Ninskega zaliva. Okoli njih se nahaja kar pet hrvaških narodnih parkov: Plitvice, Paklenica, Kornati, Severni Velebit in Krka, kar potrjuje, da se solna polja nahajajo sredi čiste in neokrnjene narave.
Celotni solni kompleks ob obisku ponuja tudi ogled čudovitega muzeja Hiša soli, kjer se lahko seznanimo z življenjem solinarjev in nabiranjem soli po tradicionalni metodi. Priporočamo, da se na poti v Dalmacijo, tik pred Zadrom, ustavite v zgodovinskem Ninu, ki ga je že v 9. stol. pr. n. št. prvič naselilo in razvilo ilirsko pleme Liburni. Ne spreglejte niti Muzeja ninskih starin, ki hrani rimske artefakte iz 1 stol. pred Kristusom do 4. stol., ponuja vpogled v zgodnjekrščansko dobo od 4. do 7. stol., obravnava zgodnji srednji vek od 7. do 11. stol.
Posebno mesto pa pripada tudi podvodni arheologiji, kjer sta razstavljeni rekonstrukciji dveh starih hrvaških ladij: Condura croatica, ki so jo našli v Ninu in Serilia liburnica, ki je ležala na dnu starega pristanišča Aenone (Nina), na področju današnjega turističnega naselja Zaton.