Projekt Arca Adriatica
Jadransko morje je že tisočletja neizčrpen vir življenja, ki ustvarja bogato in raznoliko pomorsko dediščino na obeh straneh njegove obale. Cilj projekta Arca Adriatica (iz programa Interreg Italija – Hrvaška ) je prav ohranjanje te dediščine, tako materialne kot nematerialne, ki je nastala skozi dolgo zgodovino skupnega sobivanja ljudi in morja. V projektu sodeluje skupno deset partnerjev. S hrvaškega dela obale so: Primorsko-goranska županija, ki je hkrati tudi vodilni partner projekta, Občina Malinska – Dubašnica, Turistična skupnost Kvarner, Ekomuzej »Hiša o batani« ter občina Tkon. Na italijanski strani Jadrana pa so v projekt vključeni: Občina Cervia, Občina Cesenatico, Mediteranski agronomski inštitut v Bariju, Mesto San Benedetto del Tronto in Univerza v Benetkah CaˊFoscari.
Glavni cilj projekta je razvoj skupnega turističnega proizvoda, ki bo temeljil na načelu družbene in ekološke vzdržnosti, sočasno pa bo vrednotil, ohranjal, varoval in revitaliziral pomorsko dediščino. Skozi projekt se povečuje prepoznavnost vključenih destinacij, pa tudi dostopnost pomorske dediščine za celotno družbo, za kar se lahko zahvalimo predvsem virtualnim in odprtim novim muzejem ter interpretacijskim centrom v Malinski, Cerviji, Benetkah, Rovinju, Tricase Portu in Tkonu. Poleg naštetega pa se je prav skozi interpretacijske centre in muzeje povečala baza artefaktov pomorske nematerialne in materialne dediščine.
Vsekakor je eden izmed najbolj pomembnih ciljev tudi obnova majhnih tradicionalnih plovil, ki tako ostajajo živi primerki dediščine. Skozi projekt Mala barka 1 in 2 je bilo na Kvarnerju obnovljenih osem tradicionalnih bark, v sklopu projekta Arca Adriatica pa se jih obnavlja še dodatnih osem. Poleg obnove pa je eden od pomembnih ciljev tudi izobraževanje otrok o pomorskih obrteh in veščinah. Zato so dijaki Tehnične šole, smer ladjedelski tehnik, v sklopu projekta zgradili pasaro po načrtih tradicionalne pasare, ki je bila zgrajena leta 1930 v Lovranu. S ciljem izobraževanja in spoznavanja s pomorsko dediščino se organizirajo razstave v manjših lukah in mandračih, pa tudi regate tradicionalnih bark, kakršne so bile organizirane junija v Rovinju ter Mošćeniški Dragi v začetku julija. No, pa tudi avgust in september v svojem koledarju prinašata številne regate, preko katerih boste lahko spoznali vse razkošje pomorske dediščine. Od 13. do 15. avgusta bodo organizirana Krška jadra na Krku, med 28. avgustom in 4. septembrom pa bo v crikveniški Ribiški teden. V sklopu projekta Arca Adriatica bo od 22. do 29. septembra v Reki organiziran tudi Kvarnerski festival morja in pomorske tradicije FIUMARE. Srečanje in regata tradicionalnih bark na jadra »Homo na jidra« bo v Malinski od 10. do 12. septembra, od 4. do 18. septembra pa bo na Lošinju potekal tudi festival »Lošinjskim jedrima oko svijeta« (Z lošinjskimi jadri okoli sveta).
Izjava direktorice TZ Kvarnerja, dr. sc. Irene Peršić Živadinov:
»Pomorska dediščina se zagotovo uvršča v tisti segment turistične ponudbe, s katero eksplicitno pokažemo na identiteto naše regije. Zanimivo je, da se prav s tem segmentom ponudbe sreča vsak turist, ki biva na Kvarnerju. V dotiku s pomorsko dediščino je lahko le kot opazovalec, ki uživa v sredozemskem ugodju, ali pa uživa v aktivnostih na morju, kot aktivni udeleženec željan malo adrenalina, ki mu ga ponuja kombinacija vetra z morja, morskega zraka, aerosola in premikanja po morju. Projekt Arca Adriatica nam pomaga, da lažje definiramo in umestimo pomorsko dediščino na način, na katerega smo ponosni, saj daje pečat naši destinaciji. Čezmejno sodelovanje z italijanskimi partnerji ta učinek še množi, saj skupni razvoj zagotavlja večjo kakovost, uspešnost in izmenjavo turistov, čezmejne destinacije pa skozi EU projekt hkrati povečujejo svojo vrednot in prepoznavnost. Tematski turizem je svetovni trend, ki ni pogojevan z letnimi časi, in kot turistični potencial v obeh državah vpliva na zmanjšanje časovnega vpliva sezone.
Verjamem, da z valorizacijo in zaščito pomorske dediščine v sklopu projekta Arca Adriatica ustvarjamo celostno zasnovo za razvoj ponudbe kulturnega turizma. Poglejte, če vzamemo pod drobnogled predhodna dva projekta z enako temo, pri čemer je Arca Adriatica tretje razvojno nadaljevanje, je narejena fantastična osnova novih vsebin, ki so vključena v turistično ponudbo. Na področju Kvarnerja imamo tako štiri interpretacijske centre; »Hiša z morja v Mošćeniški Dragi, interpretacijski center pomorske dediščine otoka Krka v Krku, v sklepni fazi gradnje je center v Malinski, posebno pozornost pa pritegne obnovljeni loger Nerezinac z otoka Lošinj, ki v svojem trupu nosi interpretacijski center. Zahvaljujoč projektu Arca Adriatica, odprti so tudi centri v Tkonu, Rovinju, v Italiji pa v Benetkah, Cerviji in Tricase Portu. Gosti si z zanimanjem ogledujejo obnovljene barke, kot so kvarnerski guc, pasara in levt. Na Kvarnerju je skozi čezmejne projekte obnovljenih že šestnajst bark, od tega osem v času trajanja projekta Arca Adriatica. Trideset je narejenih in ponujenih itinerarijev pomorske dediščine, na katere se lahko naslonijo organizatorji potovanj, pa tudi individualni gosti, saj bodo povsod lahko našli vsaj kakšno od več sto postavljenih markacijskih oznak, ki govorijo zgodbo iz preteklosti za sedanjost. Pika na »i« so zagotovo interpretacijske prireditve, še posebno pa me veseli, da je v Mošćeniški Dragi kreirana in zastavljena tradicionalna manifestacija, ki je po vsebini zgledni primer za tovrstne prireditve na severnem Jadranu. Tisto, kar je neizmerljiva dodana vrednost glede ohranjanja pomorske dediščine, je prenos znanja in veščin, pa tudi zagnanosti in ljubezni do morja, ki ga mlademu naraščaju nesebično delijo stari rokodelski mojstri. Prav zato na Kvarnerju in po celem severnem Jadranu plujejo lesene barke z dobrim vetrom in energijo njihovih posadk.”
PR sporočilo alPheRa d.o.o., foto arhiv TZ Kvarner